Evropská komise ohodnotila kandidátské země

Evropská komise schválila asi stostránková hodnocení všech třinácti kandidátů na vstup do Evropské unie včetně Turecka a dokument Strategie rozšíření. Kandidátské země tak dostanou už tradiční výroční vysvědčení. Pro unii slouží tyto dokumenty jako podklad pro vstupní rozhovory, ale i pro rozhodnutí, jak dál s rozšířením.
Vstupní rozhovory bude podle komisařů s nejlépe připravenými kandidáty možné ukončit v roce 2002. Unie sama bude připravena na přijímání nových členů od konce téhož roku. Česká republika bude mít dobré hodnocení, které vylepší její postavení ve vstupních rozhovorech.

Závěr dokumentu Strategie rozšíření, který Evropská komise schválila, není ničím novým. Komise už loni v obdobném materiálu napsala, že jednání s nejlepšími bude moci skončit v roce 2002. K přivítání nových členů od konce téhož roku se unie zavázala loni v prosinci na nejvyšší úrovni v Helsinkách.

Je však jasné, že ukončení vstupních rozhovorů v roce 2002 fakticky vylučuje přistoupení už k 1. lednu následujícího roku, což je pracovní termín všech zemí někdejší první skupiny. I kdyby nejlepší kandidáti dokázali uzavřít dohody o přistoupení v prvním pololetí 2002, což je málo pravděpodobné, mohly by být  při mimořádně rychlé přípravě přijaty první skupiny kandidátů k 1. lednu 2004, případně o nějaký měsíc dřív.

Ekonomická kritéria rozdělují kandidáty
Komisaři ocenili pokrok všech zemí s výjimkou Rumunska. Česká republika bude mít dobré hodnocení, které vylepší její postavení ve vstupních rozhovorech. Dobrou známku dostane, i při započítání nedostatků, nejen za přejímání legislativy unie, ale také za její aplikaci a vynucování.

Nejasno panuje kolem porovnání kandidátů z hlediska plnění ekonomických kritérií, kvůli němuž jednal ještě minulý týden v Bruselu hlavní vyjednavač České republiky u Evropské unie Pavel Telička. Jde o to, aby v okamžiku vstupu byli noví členové fungujícími tržními ekonomikami a byli schopni čelit konkurenčním tlakům na trhu unie.

Jeden zdroj tvrdí, že podle těchto hledisek budou nejlépe vyhodnoceny Kypr a Malta. Maďarsko, Polsko a Estonsko mají dostat o stupínek lepší známku než Česká republika a Slovinsko, jež budou prý vyzvány, aby urychlily reformy. Jiný zdroj ovšem řadí do této podskupiny také Polsko.

Velvyslanec Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian varoval ale před srovnáváním zemí pouze podle ekonomických kritérií.

"Malta je sice ekonomicky na špici, nemá však otevřenou ani polovinu kapitol k projednání, přičemž některé z nich mají ostatní kandidáti již uzavřené," zdůraznil Cibrian.

Z ostatních kandidátů nesplňují údajně podle názoru komisařů obě tato kritéria jak Rumunsko, tak Bulharsko, které se ale úspěšně snaží. Slovensko a Lotyšsko postupují rychle kupředu, lépe než Litva.

Unie kandidátům vyčítá korupci a špatné soudnictví
Většinu kandidátů ze střední a východní Evropy unie kritizuje za korupci, nedostatečné potírání zločinnosti, špatný stav soudnictví a slabou státní správu.

České republice zpráva vyčítá, že nemá zákon o státní službě, pozastavuje se rovněž nad velikými nedodělky v soudnictví. Všímá si i tunelování a korupce ve státní správě a policii.

Komise apeluje na členské země, aby dodržovaly termíny
Komise v dokumentu apeluje zejména na členské státy, aby se zavázaly k pevnému harmonogramu, tzv. cestovní mapě, podle níž budou každé pololetí - do června 2002 - předkládat definitivní stanoviska k určitému okruhu kapitol, o nichž se jedná, včetně přechodných období.

Komise vyjmenovala i kapitoly, k nimž se má EU zásadně vyslovit v tom kterém pololetí, nikoli však kandidátské země, s nimiž by se v těchto termínech mělo o zmíněných kapitolách vést definitivní jednání. Omezuje se na hledisko připravenosti - jednat budou ty, které budou hotovy. Podle znalců má na mysli zejména země, které už (jako Česko) otevřely všechny kapitoly, případně nejlepší z ostatních šesti.

V prvním pololetí příštího roku by komisaři chtěli, aby se zásadně projednaly kapitoly o volném pohybu kapitálu (prodej půdy cizincům), sociální politice, audiovizi a životním prostředí. Ve druhém pololetí by unie měla předložit společná stanoviska k hospodářské soutěži, dopravě, energetice, daňové politice, vnitru a justici a k části zemědělské legislativy.

Konečně během prvních šesti měsíců roku 2002 by mělo nastat závěrečné jednání o finančních věcech - platbách zemědělcům, pomoci regionům z fondů EU, o rozpočtových otázkách a o zastoupení nových členů v institucích EU. Předložení stanovisek ovšem ještě neznamená konec - dohadování o těchto nejcitlivějších věcech se může táhnout velmi dlouho. Z dokumentu nelze tedy usuzovat, že komise chce ukončit jednání s první skupinou v polovině roku 2002.

Pro urychlení rozhovorů navrhla komise nový přístup k žádostem kandidátů o přechodná období. Ty budou rozděleny na přijatelné, podléhající jednání a nepřijatelné. První a třetí kategorie by měly záhy zmizet z jednacího stolu.

Komise navrhla členským státům také "čištění" rozhovorů, kdy bude možné předběžně uzavírat i ty kapitoly, v nichž zbývá jeden nedořešený problém. K této věci se pak jednající strany vrátí v pozdějším stádiu. Tento přístup, po němž například česká strana volala, umožní rychle uzavřít řadu kapitol, které se kvůli jedné drobnosti táhly jednáním jako značná přítěž.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video