Vladimír Železný ve speciálních Otázkách Václava Moravce.

Vladimír Železný ve speciálních Otázkách Václava Moravce. | foto: ČT2 - repro iDNES.cz

Evropě vládnou Špidlové, zlobil se Železný v debatě europoslanců

  • 296
První předvolební televizní debata českých europoslanců se zvrhla v hádku o vlastní kompetence. "Zákony navrhují nevolení úředníci - Špidlové," kritizoval Vladimír Železný velké pravomoci Evropské komise. Odstartoval tím zuřivou debatu, při které se moderátor Václav Moravec chvílemi pořádně zapotil.

Ve studiu Václava Moravce se kromě Železného, před pět lety zvoleného za Nezávislé, sešli europoslanci Miloslav Ransdorf (KSČM), Jan Zahradil z ODS, Josef Zieleniec (SNK-ED), Libor Rouček (ČSSD) a Zuzana Roithová z KDU-ČSL.

Železný se rozohnil hned po představení diskutérů. Kritizoval to, že až na výjimky má právo na navrhování zákonů jen Evropská komise. Nelíbí se mu pravomoci europarlamentu, v němž sedí.

"Je to jediný parlament na světě, jehož poslanci nemají právo navrhovat zákony. Zákony naopak navrhují nevolení úředníci - Špidlové. Jsou to Špidlové, kteří jsou nominováni vládou, kteří nemají žádného svého voliče, před kterého by si stoupli a zodpovídali by se," rozbouřil se bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný.

"My je můžeme pouze korigovat," dodal. Útočil tím přímo na expremiéra Vladimíra Špidlu, který je jediným českým eurokomisařem.

Jak blbuvzdorný je europarlament? hádali se poslanci

Jan Zahradil v OVM speciálVětšina europoslanců, včetně dalšího euroskeptika Jana Zahradila, začala Železnému okamžitě oponovat. "Každé instituci připadá, že má příliš malé pravomoci," nechal se slyšet Zahradil. "Mně nevadí, že Evropský parlament není skutečným parlamentem, jako například český parlament. Evropská unie není stát," dodal.

Sociální demokrat Libor Rouček Železnému připomněl, že nechápe, proč zároveň horuje za větší pravomoci europarlamentu a proti Lisabonské smlouvě.

Libor Rouček v OVM speciál"Lisabonská smlouva pravomoce Evropského parlamentu částečně posiluje. Například v té věci, že europarlament, protože schvaluje rozpočet, by mohl mluvit do společné zemědělské politiky," řekl Rouček Železnému, který se svým novým sdružením Libertas.cz bojuje proti Lisabonu.

Se Železným nakonec souhlasil jen komunista Ransdorf. "Koeficient blbuvzdornosti je v Evropském parlamentu vyšší než v českém parlamentu," obhajoval požadavek na větší pravomoci europoslanců.

Paradoxně se ale setkal s nesouhlasným bručením právě Železného. "To teda ne," poznamenal bývalý ředitel TV Nova.

Podvod a koncentrovaná lež, řekl o ČSSD Ransdorf

Miloslav Ransdorf v OVM speciálPo debatě o Lisabonské smlouvě, která přinesla spíše vášně než nové argumenty, se komunista Ransdorf pustil do programu, s kterým jde do eurovoleb ČSSD. Kritizoval, že sociální demokraté lákají voliče na porodné a jiné vnitropolitické sliby, které europarlament nemůže ovlivnit.

"To je koncentrovaná lež," zvolal Ransdorf s volebním letákem ČSSD v ruce.

Libor Rouček svou ČSSD bránil: "Každá politická strana, podívejte se do programu ODS, tam má z poloviny čistě domácí témata." Lidé se ho prý při kampani ptají na domácí problémy. "Když chcete uspět, musíte ty evropská témata přiblížit," dodal Rouček.

"To je ale podvod," reagoval Ransdorf.

Špidla je prý ostuda, odpadek a neumí jazyky

Pokud se na Českou televizi koukal Vladimír Špidla, eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, lehce se mu zřejmě neusínalo. Právě na něj totiž útočili takřka všichni přítomní europoslanci.

Vladimír Železný se navezl do Špidlovy malé znalosti cizích jazyků. Eurokomisař by podle něj měl být někdo, za kým "nechodí dva černí havrani a jeden mu překládá do jednoho jazyka, druhý do druhého".

Podle europoslankyně Jany Hybáškové by měl Špidlu nahradit někdo, "kdo není jenom dohodou a odpadkem politických stran". Další europoslankyně Jana Bobošíková zase nepřímo řekla, že Špidla dělá Česku v Evropě ostudu.

Špidly se zastal jen sociální demokrat Rouček. Česko by ho prý mělo podporovat už proto, že bývalý premiér má šanci stát se místopředsedou Evropské komise a měl by tak velké pravomoci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video