Země, zeměkoule, vesmír

Země, zeměkoule, vesmír | foto: Profimedia.cz

Evropané dali hlavy dohromady s NASA a OSN. Řeší, jak najít mimozemšťany

  • 67
Do Londýna se sjeli zástupci Evropské vesmírné agentury, NASA a OSN. Řeší, jakým způsobem napřít síly v hledání mimozemských civilizací. Technický pokrok posledních let totiž lidstvu dal do ruky nástroje i metody, které průzkum vesmíru vyzdvihly na zcela jinou úroveň.

Smysl schůzky vystihl prezident britské Royal Society, obdoby naší Akademie věd, Martin Rees. "Nikdy v minulosti nemělo lidstvo takové možnosti objevit život na vzdálených planetách jako dnes," soudí právě s ohledem na vyspělé technologie.

Na konferenci v Londýně, pořádané padesát let od prvního hledání mimozemských civilizací v rámci projektu SETI, se objevil i názor, že při hledání mimozemského života nemusíme chodit daleko a že může být klidně i tady na Zemi.

Máme šanci najít "druhou Zemi"

ČÍM HLEDAT MIMOZEMŠŤANY

Jedním z hlavních nástrojů pátrání je teleskop Kepler. Ten dokáže hledat planety, které jsou co do rozměrů a vzdálenosti od hvězdy podobné Zemi (a tedy na nich může téct voda). - více o misi Kepler

Vědci také pokročili v hledání způsobu, jak pouhým pozorováním zjistit, zda má exoplaneta dýchatelnou atmosféru. - více o pozorování spektra exoplanety

Taje formování vesmíru, které také mohou napovědět, zda i jinde existuje život, zase zkoumají nový infračervený teleskop WISE a modernizovaný Hubbleův teleskop. Do kosmu se navíc chystá nástupce Hubblea, dalekohled James Webb, a na Mars poletí další průzkumné vozítko.

"Technologie pokročily tak daleko, že poprvé můžeme chovat reálnou naději na identifikaci planet velikosti naší Země, které obíhají cizí hvězdy," řekl lord Rees v rozhovoru pro BBC.

"Budeme moci zjistit, jestli na nich jsou oceány a kontinenty, jaký mají typ atmosféry. I když představa, že bychom získali informace o tamním životě, je ještě vzdálená. Už jsme ale dosáhli obrovského pokroku," uvedl.

Poukázal zejména na využívání vesmírných teleskopů, které jsou schopny zaznamenat planety velikosti Země, jak obíhají vzdálené hvězdy. "Kdybychom našli život, byť ten nejjednodušší, byl by to zjevně jeden z největších objevů 21. století," řekl Rees.

Život a mimozemská inteligence podle něj mohou existovat ve formě, jakou si lidé na Zemi ani nedovedou představit. "Může samozřejmě existovat forma inteligence vzdálená od té lidské stejně, jako je inteligence naše vzdálená od opic," soudí Rees.

Pokud se někdy v budoucnu podaří objevit mimozemský život, změní to podle lorda Reese celé lidstvo. "Změní to náš pohled na sebe sama, změní to naše postavení ve vesmíru," řekl britský vědec.

"Nečekejme na E. T., hledejme na Zemi"

Profesor Paul Davies z Univerzity státu Arizona navrhuje jiný postup. Podle něj není potřeba hledat mimozemský život jen na vzdálených planetách, ale i "za humny" - přímo na planetě Zemi. "Musíme se rozloučit s představou, že E. T. nám posílá vzkazy z vesmíru, musíme připustit i jiný přístup," prohlásil Davies.

Ve svém příspěvku na konferenci doporučil pátrat v nehostinných partiích Země, třeba na pouštích, po nejrůznějších formách života. Třeba takových, které mohou existovat díky substancím, jež dnes lidé považují za neslučitelné se životem - například díky "jedovatému" arzenu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video