Evropa zavrhuje popravy v USA

Přestože nejvíce poprav se každoročně vykoná v Číně, Evropany více pobuřuje trest smrti ve Spojených státech. Na USA, které jsou s jejich hluboce zakořeněnými demokratickými hodnotami považovány za vůdce svobodného světa, klade západní Evropa, kde je hrdelní trest zakázán, mnohem přísnější měřítko. Rada Evropy minulý měsíc pohrozila USA a Japonsku zrušením statutu pozorovatelů, pokud s popravami neskončí.

"Jde o to, že ve Spojených státech vykonává popravy demokratický stát, který hájí lidská práva a zákon," vysvětluje Walter Schwimmer, generální  tajemník  Rady Evropy, hlavní evropské instituce  pro lidská práva sdružující 43 států. "Totéž nemůžeme očekávat od Číny," dodal.  

Podle Amnesty International (AI) popravila Čína v posledních třech  měsících  více lidí než ostatní země za poslední tři roky. AI uvedla, že od zahájení protizločinecké  kampaně v dubnu bylo popraveno 1781 lidí. Za stejné období  jich ve Spojených státech bylo popraveno méně než dvacet.

Justiční omyly se dějí. Neprávem vězněný Američan byl po 22 letech vězení propuštěn na svobodu.

Největší italská organizace usilující o zrušení trestu smrti ´Ruce pryč, Kaine´ získala údaje o počtu  odsouzených čekajících na vykonání rozsudku v USA. "Neznamená to, že jsme zaměřeni protiamericky," uvedla mluvčí organizace Elisabetta Zamparutti s tím, že je prostě jednodušší získat údaje od demokratického státu než z Číny.

Evropa trest smrti zavrhuje
Hluboký odpor Evropanů k hrdelnímu trestu je zakořeněn v mnoha institucích. Zrušení trestu smrti je například podmínkou ke vstupu do Evropské unie či Rady Evropy.

Terorista McVeigh byl popraven.

Zrušením statutu pozorovatele pohrozila Rada Evropy Spojeným státům a Japonsku 25. června, krátce po vykonání trestu smrti nad Timothy McVeighem, který byl v USA prvním popraveným podle amerického federálního zákona po 38 letech.

Shwimmer se domnívá, že McVeigh  měl být ušetřený, i když svým pumovým útokem v Oklahoma City v roce 1995, který se stal největším teroristickým útokem  v dějinách země, zabil 168 lidí. "Evropa  byla první popravou  podle amerického federálního zákona –  přestože Timothy McVeigh byl brutálním vrahem – šokována," říká Schwimmer.

Ztráta statusu pozorovatele v Radě Evropy by Spojené státy spíše zahanbila než nějak výrazně postihla. V květnu totiž USA ztratily svoje křeslo v Komisi pro lidská práva při OSN. Mohutné protesty vyvolala v Evropě červnová návštěva amerického prezidenta George Bushe. Nejkritičtěji se k hrdelnímu trestu vyjadřuje Francie, která ho zakázala již v roce 1977. Prezident Jacques Chirac vyzval v březnu před komisí pro lidská práva při OSN k celosvětovému zákazu trestu smrti. 

Bič na Ameriku
Mnozí Evropané považují trest smrti za barbarský a patřící někam do  středověku. Úvodník ve francouzském Le Monde z 12. června nicméně naznačil, že Evropané si prostě libují v tom, že mají na Spojené státy aspoň nějaký bič. "Umožňuje jim to pocit morální nadřazenosti nad americkou velmocí," konstatoval deník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video