Evropa slavila 15 let od pádu komunismu

  • 301
Pokládáním květin, koncerty či veřejnými debatami a demonstracemi vzpomínala Evropa na 15. výročí pádu komunismu. Zhruba dva a půl tisíce lidí si v Praze sametovou revoluci připomnělo pochodem z Albertova na Václavské náměstí. V Olomouci odhalili památník bojovníkům za svobodu.

Čeští ústavní činitelé v čele s prezidentem Václavem Klausem si počátek společenských změn v bývalém Československu připomněli v Poslanecké sněmovně. Setkání se zúčastnil také bývalý prezident Václav Havel.

"Spontánní a mimořádně odvážné vystoupení pražských studentů a na něj navazující brutalita následného policejního zásahu se staly onou pomyslnou zápalkou, která v krátké době uvedla do pohybu celou naši zemi," řekl prezident Klaus.

Grebeníčka pravice bojkotovala
Na půdě Poslanecké sněmovny vystoupil i předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Je to poprvé, co se vzpomínkového aktu účastnil představitel komunistů. Václav Havel a část pravicových poslanců krátce po začátku jeho projevu zasedací sál Sněmovny opustila.

Grebeníček v projevu připomenul studentské nepokoje v roce 1939, zároveň však upozornil na to, že dějiny nelze moralizovat. "Měly by být posuzovány objektivně," řekl.

Demonstrace proti komunismu
V ulici Politických vězňů se v poledne sešlo několik desítek lidí, aby protestovali proti rostoucí politické síle komunistů. V protestu před sídlem KSČM se jim snažili zabránit mladí komunisté. Zasáhnout musela policie.

"Jsme krajně znepokojeni tím, že 15 let po pádu komunismu jsou dneska preference komunistů na úrovni 20 procent a že se společnost s komunismem nevyrovnala," zdůraznil Lukáš Petřík, předseda klubu mladých konzervativců. 

Pochod na Václavské náměstí
Vzpomínkový průvod, který je součástí akce Podzim bez komunistů, vyrazil krátce po čtvrté z pražského Albertova. Zhruba dva a půl tisíce převážně mladých lidí zamířilo na Národní třídu a Václavské náměstí.

V roce 1989 odstartoval právě studentský pochod z Albertova demokratické změny v tehdejším Československu.

Na Národní třídě se uskutečnil koncert s názvem Národní jinak...1989 až 2004. Navzdory nevlídnému počasí přilákal několik tisíc lidí. Mezi jinými zde vystoupili Čechomor, Žlutý pes či Jaroslav Hutka.

Na olomoucké třídě 17. listopadu si sametovou revoluci připomněli odhalením památníku. Kamenný obelisk s kovovou vlnovkou ptačích křídel má připomínat osudy bojovníků za svobodu a demokracii.

Slovensko: Oslavy moc nelákaly
Několik desítek Bratislavanů, včetně prezidenta Ivana Gašparoviče,  přišlo na hřbitov do městské čtvrti Ružinova, aby uctilo památku obětí politické represe z období komunistické totality. Někteří účastníci si povzdechli, že značná část Slováků zapomíná na hrůzy bývalého režimu a vzpomíná pouze na sociální jistoty, které jim údajně socialismus zaručoval.

"Na Slovensku byly za komunistů mučeny desetitisíce lidí. Sám jsem byl ve vězení a návrat socialismu bych si tedy nikdy nepřál. Ti, kteří stále vzpomínají na mléko za dvě koruny z dob komunistů, patrně takovou hrůzu neprožili. Také mě mrzí, že mladí lidé dnes o totalitě mnoho nevědí," řekl asi sedmdesátiletý Bratislavan.

Většina Slováků však využila volného dne k nákupům či návštěvě příbuzných.

Varšava: Výstava fotografií
Pád komunismu v bývalém Československu připomíná ve Varšavě výstava fotografií nazvaná Portrét české společnosti na prahu Evropy. Na sérii velkoformátových snímků mohou návštěvníci Českého centra vidět kromě událostí ze 17. listopadu 1989 i české osobnosti, jako například Václava Havla, Martu Kubišovou, Olgu Sommerovou či Jaroslavu Moserovou.

"Od listopadových událostí se hodně změnilo. Kdo by si před patnácti lety pomyslel, že nyní budeme členy Severoatlantické aliance a Evropské unie," poznamenal během slavnostního otevření výstavy český velvyslanec ve Varšavě Bedřich Kopecký.

Brusel: Promítání Kolji
V Bruselu si sametovou revoluci přiblížili projekcí oskarového filmu Kolja.

"Ten film nevysvětlí zahraničnímu divákovi úplně, co totalita byla a v čem jsme žili, to ani nemůže. Ale díky tomu, že má srozumitelný a silný příběh, jak jsme si ověřili i v Americe či Japonsku, přiblíží jim, co to bylo za dobu a proč jsme se radovali, že přestala," řekl scénárista Zdeněk Svěrák, který ve snímku také ztvárnil hlavní postavu, violoncellistu Louku.

Exprezident Václav Havel pokládá květiny u památníku sametové revoluce na Národní třídě v Praze. (17. listopadu 2004)

Na Národní třídě v Praze si lidé připoměli události z listopadu 1989 zapálením svíček. (17. listopadu 2004)

Výročí pádu komunismu si v Budapešti připoměli i maďarský prezident Ferenc Madl a jeho bulharský protějšek Georgi Parvanov. (17. listopadu 2004)

Policisté se snaží zadržet mladé komunisty, kteří se pokusili narušit protikomunistickou demonstraci v ulici Politických vězňů v Praze. (17. listopadu 2004)

Patnácté výročí pádu komunismu si připoměli i lidé před libereckou radnicí. (17. listopadu 2004)

Policisté odvádějí jednoho z mladých levicových radikálů, kteří se snažili zabránit protikomunistické demonstraci v Praze. (17. listopadu 2004)

Předseda Senátu Petr Pithart a exprezident Václav Havel v poslanecké sněmovně během oslav patnáctého výročí sametové revoluce. (17. listopadu 2004)

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček během projevu k 15. výročí sametové revoluce. Většina pravicových poslanců jeho projev bojkotovalo. (17. listopadu 2004)

Patnácté výročí sametové revoluce měl připomenout i pochod z pražského Albertova na Václavské náměsti. (17. listopadu 2004)

Průvodem si výročí pádu komunismu připomněli i ve Veselí nad Moravou. (17. listopadu 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video