Evropa se shodla, přitvrdí proti teroru

  • 84
Po celodenním jednání se evropští ministři vnitra dohodli, že přitvrdí v boji proti terorismu, pokud jim to síly a ochota spolupracovat dovolí. Definitivní podobu opatření by měli příští pátek posvětit šéfové členských zemí na sumitu EU.

"Boj proti terorismu je dlouhý a tvrdý a je to problém, kterého se jen tak nezbavíme," řekl komisař pro vnitřní záležitosti Antonio Vitorino. "A je jasné, že nejlepší strategie je prevence. Proto potřebujeme víc semknout síly."

Sotva týden poté, co teroristické útoky v Madridu způsobily smrt 202 lidí a zranění tisíce dalších, se justiční lídři shodli na klauzuli solidarity. Ministři si ji vypůjčili z neschváleného návrhu evropské ústavy. Zavazuje ostatní členské státy k pomoci státu Evropské unie zasaženému terorismem.

Evropa také zavede nového koordinátora pro boj s terorismem. Jeho výběr bude mít na starosti šéf EU pro zahraniční politiku Javier Solana, na jeho hledání dostal půl roku. 

Kromě toho chystá Evropa sérii nových opatření pro lepší sbírání informací a efektivnější prevenci. Vznikne například registr kradených a ztracených pasů, pro identifikaci osob by se v budoucnu měli používat i tzv. biometrické údaje, jako jsou otisky prstů.

To by měli pocítit i Češi. "Pokud na tom bude shoda, měli bychom totiž mít cestovní doklady jak s digitální fotografií, tak s otisky prstů už v roce 2005," uvedl po setkání ministr vnitra Stanislav Gross.

Dalším z konkrétních opatření by mělo být například delší uchovávání záznamů mobilních hovorů a navštívených internetových stránek. Pro většinu zemí to znamená, že by se prodloužila lhůta na to, jak stará data by operátoři byli povinni ze zákona uchovávat pro případné potřeby vyšetřovatelů.

"V Česku je tato lhůta například jen tři měsíce a do budoucna by se měla prodloužit," řekl Gross.

Evropská CIA nevznikne
Komise také prosadila návrh na využití jednotného evropského zatykače či koordinaci práci policie a justice při sledování osob přes hranice. Členské státy tak v podstatě podpořili návrh komise, která tlačí na méně nových institucí a zákonů, ale jejich lepší realizaci a skutečnou spolupráci mezi členskými zeměmi a jejich policejními složkami.

Ta zatím vázne, což se ukázalo i na příkladu vyšetřování útoků v Madridu. Španělsko se zdráhalo předávat Německu informace o výbušnině, který byla při útocích použita.

Ministři se však neshodli na vzniku evropské "CIA", neboli specializované tajné služby, která by měla koordinovat boj proti terorismu. Návrh sice prosazovali Rakušané a Belgičané, myšlenka však ztroskotala na odporu většiny ostatních členských zemí.

Místo toho se rozhodlo, že výměna zpravodajských informací a informací od policie a justice členských zemí, by mohla spadat pod evropskou policii Europol. Jeho pravomoci by se tak rozšířili. "Přesné schéma vymyslí nový koordinátor," řekl ještě Gross.


Video