Věznice na Guantánamu. Obama se potřebuje s Evropou dohodnout na přijetí vězňů, jinak od Kongresu nedostane peníze na uzavření žaláře.

Věznice na Guantánamu. Obama se potřebuje s Evropou dohodnout na přijetí vězňů, jinak od Kongresu nedostane peníze na uzavření žaláře. | foto: Profimedia.cz

Evropa se připravuje na vězně z Guantánama

  • 11
Cesta ke svobodě některých vězňů z Guantánama se rýsuje. Češi, jako předsedající EU, navrhují, aby si země vyměňovaly informace o pobytu vězňů-azylantů v Evropě. Zástupci ambasád se v Bruselu tento týden dohodli, že se státy budou o vězních informovat před jejich příjezdem a po něm.

Každá země se však bude samozřejmě rozhodovat sama, zda vězně přijme.

"Budou se pohybovat v Schengenském prostoru, proto je nutné, aby o tom všichni věděli," vysvětlila velvyslankyně při EU Milena Vicenová. Příští týden plán schválí nebo změní ministři justice a vnitra 27 zemí EU.

Vyjednávání o informacích zatím předbíhá dobu. Americký prezident Barack Obama hodlá vězení zavřít v lednu, evropské vlády by proto chtěly mít plán o propuštěných už nyní, v červnu. Ochotu vězně přijmout mají Velká Británie, Francie, Belgie, Itálie, Portugalsko a Španělsko. Česko se k tomu zatím nechystá.

Obamova vláda by chtěla do Evropy, která podporuje zrušení žaláře, poslat aspoň padesát z 240 vězňů. Řekl to v nedávném projevu o národní bezpečnosti ve Washingtonu. - o Obamově řeči si můžete přečíst zde

Barack Obama během projevu v Národním archivu ve Washingtonu

Není to však snadné. Evropští politici žádají Spojené státy, aby samy nejprve daly propuštěným vězňům azyl. Tomu se brání americký Kongres, který rovněž tento měsíc odmítl Obamovi "přiklepnout" potřebných 81 milionů dolarů na zrušení věznice. Výhrady mají dokonce i senátoři z jeho vlastní, Demokratické strany. - čtěte peníze na zavření Guantánama nechtějí dát Obamovi ani jeho demokraté

Zástupci zemí, které vězně přijmou, říkají, že je pro ně politicky neprůchodné dát azyl lidem, kterým ho odmítají dát USA. Do Evropy by totiž měli jít jen ti vězni, kteří prý nepředstavují hrozbu.

"Když je USA odmítnou, proč bychom je měli přijmout my?" ptá se v deníku Washington Post Thomas Silberhorn, německý poslanec z Bavorska. Tam by chtěl Bílý dům přestěhovat devět ze 17 zatčených Ujgurů. Zatkli je v Afghánistánu, ale jsou z Číny, kde jim jako pronásledované muslimské menšině hrozí vězení i smrt.

V Německu žije největší skupina Ujgurů v Evropě, zhruba pět stovek lidí. Ti přislíbili pomoc. Další evropské země se brání je převzít, aby nepopudily Čínu. A to je propuštění Ujgurů jeden ze snazších případů.

Obama se s Evropou dohodnout potřebuje. Dokud se nevyřeší nový domov vězňů, Kongres se zdráhá odklepnout zmíněných 81 milionů dolarů.

Guantánamem prošlo na 800 lidí, ale obviněných bylo jen dvacet. Obama sliboval uzavření kontroverzního žaláře už během předvolební kampaně, příslušný výnos pak podepsal dva dny po lednovém nástupu do funkce. - čtěte Obama nařídil zavřít do roka věznici na Guantánamu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video