Evropa se připravuje i na chemický úder

Snad k tomu nikdy nedojde - ale po 11. září 2001 nikdo neví. Evropské země se proto začínají zabývat i hrozbou teroristického úderu, při němž budou napadeny chemické závody nebo kdy útočníci použijí chemické zbraně. "Nevíme, kdy a zda dojde k chemickému úderu. Ze zvládání jiných krizí při chemických haváriích však víme, že přípravy šetří čas i životy," uvedl Roberto Bertollini, šéf technické podpory v evropské větvi Světové zdravotnické organizace (WHO).

Tato organizace se po třídenní konferenci v Kodani pokouší koordinovat evropskou spolupráci v této oblasti.

"K boji s chemickým terorismem patří nejen mezinárodní spolupráce, ale i těsná součinnost, plánování a integrace řady odlišných sektorů a expertů. To pak umožňuje rychlejší odpověď v případě nouze," uvedl britský expert Gary Coleman.

Účastníci jednání ve Světové zdravotnické organizaci se proto rozhodli vytvořit varovný systém pro chemické incidenty a také forum pro výměnu informací.

Podle rozhlasové stanice BBC se už evropští plánovači nezabývají otázkou, zda k takovému útoku dojde - jedinou otázkou je pro ně to, kdy k němu dojde.

V Evropě se odehrávají vážnější chemické incidenty každý měsíc. Jen za poslední dva roky v nich zahynuly desítky lidí. Chemický útok není jedinou hrozbou pro Evropu.

Její úřady a veřejné služby by zkolabovaly dokonce i při dostatečně agresivním úderu chřipky. Podle odhadů stačí, aby onemocněla třetina lidí, a veřejný život bude zcela ochromen.

Co by dokázal útok biologickými prostředky, to si sotva kdo dovolí odhadnout. Rakouský expert Michael Kunze jen upozornil, že "obličejové masky, léky ani antivirové látky nejsou ve skladech ani v Rakousku, ani v celé EU".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video