Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Nechat, či vyjmout vadné implantáty. Evropa váhá s doporučením

  • 13
V Evropě roste počet zemí, které doporučují plošné odstranění prsních implantátů francouzské společnosti Poly Implant Prothese. K Česku a Francii se připojilo i Německo. Naopak britští experti uvedli, že taková opatření nejsou nutná. Tamní vláda nicméně žadatelkám o reoperaci uhradí zákrok ze státního rozpočtu.

Obavy rozšířily informace, že implantáty ztrácejí svou konzistenci a způsobují zdravotní komplikace. Například ve Francii s nimi měla problémy asi tisícovka žen. Paříž se následně rozhodla zaplatit ženám výměnu implantátů, ale jen těm, které je dostaly ze zdravotních, nikoli estetických důvodů. Ve Francii má tyto implantáty asi 30 tisíc žen.

Poté, co v pátek české ministerstvo zdravotnictví doporučilo, aby si ženy, jichž se to týká, daly odstranit vadné prsní implantáty od Poly Implant Prothese (PIP), se stejně vyjádřil v Německu Spolkový úřad pro schvalování léčiv.

"Ze zpráv od lékařů, lékařských společností a klinik vyplývá, že potenciální zdravotní rizika mohou být vysoká, i kdyby se zdeformovaný silikon neroztrhl," citovala úřad agentura DPA.

Naopak britská vláda v pátek s odvoláním na skupinu expertů sdělila, že plošné odstraňování implantátů není nutné. Zároveň ale ubezpečila, že ty ženy, které si je nechaly voperovat v rámci státního zdravotnictví, si je mohou opět nechat na náklady státu odstranit. Londýn zároveň vyjádřil očekávání, že tuto bezplatnou službu poskytnou i soukromí zdravotníci.

Implantáty se mi rozpadly, vypráví Britka

Wendy Bristowová je jednou ze 40 tisíc britských žen, které podstoupily zvětšení prsu pomocí implantátů od firmy PIP. Kvůli bolestem, které jí způsobovaly, si je nechala vyjmout; po pohledu na ně se ale nestačila divit: "Ta bolest byla neúnosná. Když mi implantáty vyndali, tak vypadaly jako po výbuchu. Byly úplně roztrhané. Chci, aby ostatní ženy věděly, že implantáty nejen praskají, ale úplně se rozpadají. Měly by si je nechat vyjmout," řekla britskému listu The Sun.

Wendy Bristowová s fotografií svých poškozených prsních implantátů od společnosti Poly Implant Prothese, které po vyjmutí vypadaly "jako po výbuchu".

V Británii nosí podle agentury AFP rizikové implantáty kolem 42 tisíc žen, z toho jen dva až tři tisíce jako náhradu za odebranou tkáň následkem rakoviny prsu. Už 250 žen podalo v Británii stížnost proti nemocenským zařízením, které nebezpečné silikony použily.

Silikonové protézy s logem PIP si kromě žen nechávali vpravovat do těla i muži (více čtěte zde). Společnost PIP své výrobky vyvážela do více než 65 zemí včetně Česka. Největší část exportu mířila do zemí Latinské Ameriky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video