Evropa se bojí teroristických akcí

  • 49
Zpráv o nebezpečí teroristických útoků proti Evropě přibývá. Obavy sílí ve Francii, Británii i jinde. Vedení NATO, jež se chystá na summit v Praze, ale zachovává klid, nepovažuje se za přímý cíl teroristů a nemá ani zprávy o tom, že by nějaký útok hrozil během setkání v Praze. Podle vysokého činitele NATO aliance "nemá signály", že by hrozila nějaká teroristická akce v Praze.

Ovšem zajištění "bezpečného summitu" je podle něj záležitostí českých úřadů. Ty musí přijmout "vhodná opatření" v této věci. Český velvyslanec při NATO Karel Kovanda uvedl, že toto "jde mimo politickou část aliance".

Na zajištění ochrany summitu se podílí bezpečnostní úřad NATO. V sídle aliance byl zvýšen stupeň pohotovosti již po atentátu na Bali. Za betonovými bloky a překážkami z ostnatého drátu, které vyrostly okolo sídla NATO už po 11. září 2001, se objevili muži v neprůstřelných vestách a s puškami.

Brusel zřejmě není cíl
K signálům z poslední doby proto činitel NATO jen uvedl: "V posledních dnech se objevila řada varování. Bereme je vážně. Přijali jsme (v sídle NATO) preventivní opatření a mírně jsme posílili svůj bezpečnostní systém. Není však nic, co by nasvědčovalo, že by v tomto stádiu bylo NATO cílem." Pocit ohrožení oslabují i zpravodajské služby. Podle nich je "privilegovaným cílem" teroristů nikoli Brusel, ale třeba Británie či Francie.

Britové se velmi obávají, že jsou "na špičce"seznamu cílů teroristů. V Británii je zvýšená úroveň pohotovosti již od roku 1999, kdy se policie obávala nových útoků IRA. Nyní mají Britové pocit, že jsou "na frontové linii" protiteroristického boje.

Před časem požádal Scotland Yard Izraelce a Srí Lanku o informace k útokům auty plnými výbušnin. Panují totiž obavy, že teroristé mohou nalodit auto plné výbušnin na jednu z mnoha lodí, které křižují Severní moře a Balt a mají na palubě stovky lidí.

O zneužití lodí se spekuluje i v Belgii. Zdejší tisk píše o hrozbě "metanové bomby" - o možnosti zajetí jedné z lodí, jež dopravují desetitisíce tun plynu z Alžírska. Britské úřady také urychleně formují elitní oddíl pro případný zásah na obřím mezinárodním letišti v Heathrow.

Jsou to reakce na přibývající, leč neurčitá varování, že i Evropě může hrozit velký teroristický útok. Tyto obavy posílilo říjnové "poselství" druhého muže Al-Kajdy, Aymana al-Zavahrího, a středeční vystoupení Usámy bin Ládina. "Ve skutečnosti nikdo neví, co by se mohlo stát," soudí bezpečnostní expert Marc Burgess z amerického Centra obranných informací.

Není totiž jasné, jaké síly Al-Kajda v Evropě vůbec má. Podle odhadů měla v Evropě před 11. zářím 2001 dvě až tři stovky členů. Polovina z nich je údajně zatčena. To však byly "kádry" - nikdo neví, kolik je zde spících agentů. A nikdo neví, jak proběhla infiltrace dalších radikálních skupin. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video