OSN má v Kongu tisíce vojáků. Nyní by k ním měli přibýt i Evropané. Ilustrační foto.

OSN má v Kongu tisíce vojáků. Nyní by k ním měli přibýt i Evropané. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Evropa pošle své vojáky do afrického Konga

  • 22
Evropská unie se pomalu, ale jistě chystá na svou dosud nejriskantnější vojenskou misi. V červnu vyšle své vojáky do Konga ve střední Africe. Budou dohlížet na první svobodné volby v zemi, kde ještě doznívá krvavá válka a na udržení křehké stability s potížemi dohlížejí vojáci OSN.

Ačkoli se Německo po dlouhém váhání přislíbilo, že se ujme velení evropských jednotek, a další země přispějí svými vojáky, v Bruselu převládají obavy o osud celé akce.

Konžskou misi už schválili unijní ministři zahraničí. Evropský parlament se však ve čtvrtek neskrýval svými pochybami, zda síly budou dostatečné a zda Unii nehrozí zapletení do většího konfliktu. Řada poslanců navíc vidí priority pro společné evropské síly na Balkánu a v bezprostředním sousedství Unie, a nikoli na černém kontinentě.

Země zmítaná občanskou válkou
Důvodem pro nasazení vojáků v Kongu jsou oprávněné obavy z opětovného propuknutí násilných nepokojů, které by mohly tuto vydrancovanou zemi opět uvrhnout do války.

Země, kterou ničí občanská válka Od roku 1994, kdy se přes hranici přelila masa uprchlíků z Rwandy, si následný konflikt vyžádal přes tři miliony mrtvých.

Navzdory příměří uzavřenému s Rwandou před čtyřmi lety, boje mezi vládními silami a opozičními ozbrojenci zejména na východě Konga pokračují. Každý den umírá podle odhadů tisícovka lidí a obyvatelé země o velikosti západní Evropy strádají.

Evropská unie, jejíž společná obranná politika je stále jen v plenkách, podle diplomatů nemůže odmítnout žádost o pomoc, kterou vznesl generální tajemník OSN Kofi Annan. OSN má v Kongu v současné době na 17 tisíc vojáků, většinou z rozvojových zemí. Jde o dosud největší mírovou operaci pod hlavičkou Spojených národů.

Na černý kontinent by mělo zamířit 1500 vojáků
O evropské vojáky, kteří by měli zasáhnout v případě nepokojů, požádal i konžský prezident Joseph Kabila. Podle europoslanců i zástupců Berlína musí být případná vojenská operace v Kongu časově omezena. Vysoký německý představitel uvedl, že maximální délka jsou čtyři měsíce.

Evropskou jednotku by mělo tvořit patnáct set mužů. Ale z nich jen čtyři sta by bylo přímo v hlavním městě Kinshasa, zatímco ostatní by čekali mimo Kongo v pohotovosti.

Jádro sil mají tvořit Němci a Francouzi, menšími jednotkami zřejmě přispěje Španělsko, Portugalsko, Belgie, Švédsko, Polsko a snad i Rakousko. Česko o vojenském podílu na této misi neuvažuje. Ministr Karel Kühnl vidí priority českých vojáků v jiných částech světa.

Definitivní zelená pro konžskou misi ještě nepadla. Vyslání německých vojáků musí schválit parlament v Berlíně a v široké koalici kancléřky Angely Merkelové se na obou stranách ozývají hlasy proti.

Odhodlání EU pomoci Kongu deklaroval rakouský státní tajemník Hans Winkler, jehož země nyní pětadvacítce předsedá. "Unie vynaložila sedm set milionů eur na přeměnu Konga v pokojný a demokratický stát, takže je nutné tyto investice do míru v Kongu zabezpečit," řekl v Bruselu Winkler.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video