Evropa očekává tisíce obětí

  • 200
V předvečer Silvestra vyvěšují mnohé evropské země smuteční vlajky. Těžce na ně dopadla tragédie v jihovýchodní Asii. Počet obětí, které zabila vlna tsunami, už překročil 125 tisíc. Podle posledních odhadů je mezi nimi až několik tisíc evropských turistů.

V západní i střední Evropě si začali naplno uvědomovat, že na vzdálených asijských plážích je postihla nejhorší tragédie posledních desetiletí.

Identifikováno bylo zatím zhruba 140 mrtvých turistů z Evropy. Jenže už několik dní se nehlásí pět tisíc dalších. O jejich osudu nikdo nic neví.

A jen thajské úřady mluví o 2230 mrtvých cizincích. "Podle odborníků se dá předpokládat, že asi třicet procent zmizelých může být naživu, ostatní spíše ne," varoval ve čtvrtek chargé d'affaires velvyslanectví Thajského království v Praze Nat Pinjowattanačíp.

Neozvalo se 104 Čechů
Mezi těmi, kteří se dosud neozvali, je i 104 Čechů. Nejvíce zmizelých je v Thajsku (49) a na Srí Lance (26). 

"S přibývajícím časem klesá naděje na nalezení některých lidí. Zřejmě budou mrtví i občané České republiky," připustil ve čtvrtek ministr zahraničí Cyril Svoboda. U šesti lidí je toto podezření vážné. 

Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek podle informací MFDNES oslovilo operátory všech tří českých mobilních sítí s prosbou, aby poslali klientům v zasažených zemích textovou zprávu. Je to výzva, ať se přihlásí, pokud jsou v nouzové situaci. Úřady si od zprávy slibují, že jim pomůže snížit počet nezvěstných.  

Evropa vyhlašuje smutek
Nejvíce pohřešovaných v Evropě má Švédsko. Je jich nejméně 1500. "To, co se stalo, je národní katastrofa," řekla ministryně zahraničí Laila Freivaldsová. Ve Švédsku budou vlát na Nový rok černé prapory nebo vlajky na půl žerdi.

Podobně to bude vypadat v Německu, kde pohřešují přes tisíc turistů a třiatřicet je prokazatelně mrtvých. "Když si uvědomíme hrozivou ničivost vodních vln, musíme se obávat, že počet Němců, kteří při neštěstí přišli o život, bude představovat významné trojmístné číslo," řekl německý kancléř Gerhard Schröder.

Německá televize ARD oznámila, že ruší hlavní silvestrovský pořad a mění ho v koncert na pomoc postiženým. V Rakousku hlásí některá města zrušení silvestrovských ohňostrojů.

A italský premiér Silvio Berlusconi navrhl svolání mimořádné schůzky sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska. "Mělo by se tam mluvit o pomoci a možném snížení dluhů postiženým zemím," řekl.

O české navrátilce nikdo nepečuje
Měli štěstí - přežili. To však neznamená, že jsou teď v bezpečí. I když se turisté vracejí ze zničených oblastí, české úřady na rozdíl od sousedních zemí nesledují, jestli s sebou nepřivážejí nebezpečné nemoci a neohrozí okolí. Zůstává tak jen na samotných cestovatelích, aby po návratu hlídali svůj zdravotní stav.

"Dohodli jsme se se správou letišť a vyvěsili u příletů ceduli, že je na letišti zajištěno vyšetření lékaři. Může tam každý, kdo má jakékoliv potíže," říká pražský hygienik Vladimír Polanecký. V každém letu z postižených zemí je také podle ministerstva zahraničí i psycholog a lékař.

"Možná tam byli, ale já je za celou dobu neviděla. Rozhodně za námi nikdo nepřišel, aby lidem převázal zranění nebo se zeptal, jak nám je," popisuje Petra Pavelková, která se předevčírem vrátila ze Srí Lanky.

"Jediné, co nám po příletu rozdávali, byl oranžový leták s linkami, kam můžeme zavolat, pokud budeme trpět nespavostí a podobně." Kromě stresu z prožitých hrůz lidem hrozí, že onemocní malárií, která při neléčení končí smrtí, cholerou nebo tyfem.

Rakousko pomáhá více
V letadlech rakouských aerolinií proto dostávají lidé vracející se ze zasažených oblastí podrobný dotazník. Stát si eviduje, odkud kdo přilétá a zda nemá zdravotní problémy. Jedním takovým letadlem se ve čtvrtek vrátil ze srílanského Kolomba zpravodaj MF DNES Lubomír Heger.

Do dotazníku musel vyplnit kromě jména, adresy a místa pobytu v zahraničí i kolonky o utrpěných zraněních a zdravotním stavu. Lékař v letadle obešel všechny cestující, vyptával se, jak se cítí, a když projevili zájem, upozornil je na možné příznaky hrozících nemocí. Na letišti ve Vídni pak personál turistům nabízel zdarma občerstvení i ošetření.

V českých letadlech až teprve ve čtvrtek pilot i letušky apelovali na cestující, aby se po návratu do normálního života víc hlídali a v případě potíží navštívili lékaře.

Nemůžu nikomu nařídit, aby prošel lékařskou kontrolou, dokud se neobjeví první nemocný nebo nepropukne epidemie. Teprve až ji světová zdravotnická organizace vyhlásí, pak můžu vydat rozhodnutí a zopakuje se něco podobného jako v případě ohrožení SARS, kdy lidé po příletu povinně vyplňovali evidenční karty s osobními údaji," tvrdí hygienik Polanecký.

Česko je podle premiéra Stanislava Grosse připraveno na okamžik, kdy v jihovýchodní Asii vypuknou epidemie. "Nechceme ale dělat paniku dříve, než je to nezbytně nutné," řekl předseda vlády.

 

Vlny Tsunami zničily i srílanskou vesnici Habradur, která leží nedaleko města Coggala. (29. prosince 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video