Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa neví, jak žít s muslimy

  1:00
Islám se stále více stává součástí Evropy. V zemích Evropské unie dnes žije zhruba 12 milionů muslimů a díky vysoké porodnosti se bude jejich počet zvyšovat. Česká republika problémy s muslimy nezná, žije jich tady pouze hrstka, asi 15 tisíc.

Naopak země, jako sousední Německo se třemi miliony muslimů, bezradně tápou v problému zvaném integrace.

Společnost není "multikulti", jak se říká, nýbrž rozpolcená. Muslimové se cítí nepochopeni, diskriminovaní, neumějí jazyk. Někteří imámové hlásají nenávist vůči Němcům.

Selhal snad stát ve věci integrace, nebo o ni muslimové vůbec nestojí? V zemi žije 7,3 milionu cizinců. Proč nejsou potíže s Italy či Poláky? Bude receptem právo i povinnost umět jazyk?

Konec snu o "multikulti"
Vražda nizozemského režiséra Thea van Gogha kvůli jeho údajným protimuslimským postojům, následné útoky na muslimy a Molotovův koktejl na mešitu v bádensko-württemberském Sinsheimu opět rozvířily v Německu diskusi o "multikulturní" společnosti. Přesněji řečeno o její iluzi.

Německo debatuje o úspěšnosti integrace bez obalu. Znějí dva hlavní požadavky: znalost němčiny a vzdělávání imámů v Německu. Politikové všech barev spektra požadují podstatně tvrdší zacházení s radikály.

Němce, kteří se obávají náboženského extremismu, zajímá, co je kázáno v mešitách. A muslimské organizace se poprvé hlasitě distancovaly od svých radikálních spoluvěřících.

Není to ani poprvé a zdaleka ne naposled, co diskutují o tom, zda a nakolik, jsou muslimové žijící ve Spolkové republice integrováni do společnosti. Ti, kterých se to týká, se přihlásili o slovo. Více než 30 tisíc jich nedávno demonstrovalo proti teroru a islámskému extremismu.

Muslimové v datech

• Německo má 82 milionů obyvatel, z toho více než 3,2 milionu jsou muslimští přistěhovalci, převážně Turci

• od školního roku 2005/2006 bude pro všechny děti povinný jazykový test

• v Berlíně tvoří podíl žáků neněmeckého původu 23,9 procenta, někde více než 55 procent, na základních školách tvoří třetinu cizinci

• každé druhé dítě v Hamburku je cizinec a neumí německy, ze 180 tisíc školáků je každý pátý cizinec

• 40 procent dětí mladších 14 let v Kolíně nad Rýnem jsou cizinci

"Islám znamená mír. Kdo zabije člověka, zabíjí lidstvo," praví se v Koránu. Tento verš citovali muslimové nejčastěji. Teroristé a extremisté podle nich zneužívají jméno islámu a musí být potrestáni.

V Německu žije podle různých odhadů 3,2 až 3,4 milionu muslimů. Několik velkých muslimských náboženských organizací v Německu odmítlo, aby islám byl kladen na roveň s terorismem a násilím.

Organizace, z nichž nejvýznamnější je Centrální rada muslimů v Německu a Turecko-islámský svaz náboženských zařízení, varují německou veřejnost před trvalým podezíráním muslimů.

Neměli by se muslimové mnohem více vymezit od radikálních věřících bratrů, jak to požaduje prezident Horst Köhler? Mezi soužitím muslimů a křesťanů se evidentně něco nepodařilo. Spolkový ministr vnitra Otto Schily podobně jako jeho zemský kolega v Bavorsku Günther Beckstein varuje: "Tolerance neznamená trpět netoleranci."

Jazyk - klíč k integraci
Také kancléř byl důraznější. "Muslimové se musí jasně a jednoznačně přihlásit k našemu právnímu řádu a k našim demokratickým pravidlům." Zároveň však varoval před politickým "křižáckým tažením" proti muslimům. "Ve věci integrace jsme měli více štěstí než smůly," uvedl při zasedání parlamentu.

Trh politických idejí ohledně integrace muslimů připomíná orientální bazar. Například ministryně kultury Bádenska-Württemberska Annette Schavanová požadovala, aby imámové kázali jenom v němčině. Návrh okamžitě vyvolal dotaz, zda mohou kněží sloužit mše v latině a rabíni v hebrejštině.

Politik vládních Zelených Hans-Christian Ströbele a jeho stranický kolega ministr životního prostředí Jürgen Trittin přišli s myšlenkou vyhlásit jeden z muslimských svátků za německý státní svátek, za což sklidili ostrou kritiku. "Kdo tady žije a chce se integrovat, musí se držet našich zákonů a naučit se náš jazyk," prohlásil kancléř.

Také ministr vnitra Schily považuje znalost němčiny za základ pro to, aby se sžili se společností. Bavorský premiér a šéf CSU Edmund Stoiber odmítá nošení muslimských šátků a žádá snížit sociální dávky pro přistěhovalce, kteří nejsou ochotni se integrovat.

Nový imigrační zákon, který začne platit od 1. ledna, upravuje podmínky pro jazykové kurzy cizinců, které by měly státní kasu přijít na více než 200 milionů eur ročně. Během šesti let hodlá stát zaplatit kurzy pro padesát tisíc potenciálních uchazečů ročně. Kromě jazykových kurzů bude stát muset pořádat pro cizince také semináře k integraci.

Oba druhy kurzů existují již v současnosti, zdůraznil ministr vnitra Otto Schily. Je spíše otázkou, jak motivovat imigranty k tomu, aby je navštěvovali.

Čeští muslimové: Jsme tu doma

Nejsou to úplně typičtí návštěvníci mešit. Žáci gymnázia v doprovodu učitelů se hrnou dovnitř, do muslimského svatostánku. Tak to vypadá při exkurzi v brněnské mešitě.

"Snažíme se sbližovat lidi a poskytovat informace o islámu," říká Džalal Atasi z Islámské nadace v Brně. Ta provozuje mešitu - vůbec první v Česku. Na páteční modlitbě se tam sejde až 120 věřících.

V mešitě však také bývají výstavy a lidé se tam setkávají. "Nemáme žádný problém ani se sousedy, ani s městem," říká Atasi.

Zpočátku však s nedůvěrou bojovat museli. Radnice jim nedovolila postavit u mešity minaret. Mešita se tedy obešla bez něj, první Prorokova mešita ostatně také minaret neměla. "Slyšel jsem, že dnes už bychom malý minaret mohli mít, kdybychom chtěli," říká Atasi.

V Česku žije asi 10 až 15 tisíc muslimů, těch, kteří mají trvalý pobyt či občanství, je méně: podle posledního sčítání jen necelé čtyři tisíce. Nejvíc jich je v Praze, pak následuje Brno. Více jich je i v lázeňských městech.

Odkud pocházejí? Zatímco v řadě evropských zemí převládá jedna národnost, Česko nabízí pestrost. Zdejší muslimové přišli z Afriky, Blízkého východu i z Indonésie. Asi pět set z nich jsou rodilí Češi. Jde často o studenty, současné nebo bývalé. Hodně je Syřanů.

A jak se cítí? "To je otázka na každého zvlášť. Já jsem ze smíšeného manželství, z poloviny Čech, mám české občanství a s žádnými předsudky jsem se nesetkal. Ani mezi souvěrci s extrémními názory. Ale vadí mi, když někteří lidé zjednodušují. Není každý muslim terorista," říká Atasi.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...