Evropa nechává Talibanu volnou ruku

  17:55
Největší producent opia, pátá nejchudší země světa, šest let trvající válka. To je Afghánistán. Ani největší vojenská operace v dějinách NATO zatím nedokázala afghánské povstání potlačit.
Mák, makovice

Mák, makovice | foto: Profimedia.cz

Odstoupení Brita Paddyho Ashdowna od kandidatury na post vyslance OSN v Afghánistánu znamená, že mezinárodní společenství před sebou stále má kus cesty, než bude v této zemi hovořit jediným hlasem. Takového sjednoceného hlasu je zapotřebí, neboť šest let války a největší vojenská operace v dějinách NATO nedokázaly zatím potlačit afghánské povstání, takže čím dál zkorumpovanější vláda prezidenta Hamída Karzáího je stále závislá na přetrvávající přítomnosti mezinárodních sil.

Část viny nese i EU
Afghánistán zůstává pátou nejchudší zemí světa a největším producentem opia se slabou centrální státní správou, již dále vyčerpává moc warlordů a talibanská vzpoura. Tento výsledek plyne z mnoha příčin, ale přinejmenším část viny nese Evropská unie.

Na papíře vypadá úsilí EU působivě. Do armády NATO v Afghánistánu o síle 35 tisíc mužů svými silami přispělo pětadvacet států EU a dnes představují víc než polovinu všech vojáků. Státy EU velí třetině provinčních rekonstrukčních týmů (PRT) a společně s Evropskou komisí uhradily třetinu rekonstrukce země po roce 2001.

Evropská podpora afghánské mise je ale ve skutečnosti omezená a spolupráce mezi největšími vládními dárci v EU a Evropskou komisí zůstává nedostatečná.

Veřejná podpora evropského angažmá se propadá a většina vlád zemí Evropské unie nedokázala splnit žádost NATO o posílení počtu vojáků. Jednou výjimkou je Velká Británie, která se nedávno zavázala zvýšit počet svých vojáků v nepoddajné provincii Helmand, kde se ve velkém pěstuje mák. Evropské vojenské přispění však nadále pokulhává za 17 tisíci amerických vojáků nasazených v rámci Mezinárodních sil bezpečnostní pomoci (ISAF) a 8 tisíci amerických vojáků koaličních sil mimo ISAF.

Nikdo nechce na jih
Kromě 1500 nizozemských vojáků v příhraniční provincii Uruzgán a polské a rumunské přítomnosti v Ghazní, Paktice a Zábulu nejsou ostatní státy Unie ochotné působit v jižních a východních částech země sužovaných povstáním, takže nechávají Talibanu volnou ruku. Celkově u evropských vojáků platí přinejmenším 60 operačních omezení – známých jako „výhrady“ – což velitelům znemožňuje rozmístit vojenské zdroje tam, kde je jich nejvíce zapotřebí.

V oblastech, jako je policejní práce, právní řád a protidrogové úsilí, uskutečňují státy EU své politiky v naprosté vzájemné nezávislosti. Policejní mise EU (EUPOL) zahájená v červnu 2007 měla tento nedostatek koordinace řešit, ale nakonec se její zaměření zúžilo na reformu policie, přičemž Komise financuje zvláštní soudní program. EUPOL začala nevalně, když přišla o prvního velitele, a při náboru personálu největšího kalibru čelí vážným problémům.
 
Konečně, roční rozvojová pomoc Afghánistánu ze strany Komise se letos snižuje, z 200 milionů eur na 150 milionů eur. Závazky jednotlivých zemí se rovněž seškrtávají – například francouzský příslib rekonstrukční podpory na pět let ve výši 33 milionů eur je ve srovnání s celkovým devítimiliardovým rozpočtem zahraniční pomoci Francie pozoruhodně nízký.

EU sama nemůže změnit strategii mezinárodní koalice. Jednotná EU ale může vystupovat jako vlivný obhájce lepšího a koordinovanějšího mezinárodního přístupu.

USA tvrdí, že k ovládnutí terénu je zapotřebí více vojáků, a kárají vlády EU, že nejsou schopné zesílit svá snažení, zatímco USA do tohoto zápasu vysílají dalších 3500 příslušníků námořní pěchoty. Evropské země zase kritizují současnou vojenskou strategii. Obávají se, že vyšší počet vojáků by mohl vést jedině k vyššímu počtu civilních obětí, což by vyvolávalo nepřátelství Afghánců.

Evropa a Amerika se musí dohodnout
Bez zásadní dohody mezi USA a EU, která zajistí zesílení evropské podpory a vojenské účasti, bude úspěch v Afghánistánu prchavý a napětí ve vztahu k USA, představující zkoušku spojenectví, bude přetrvávat.

Taková dohoda musí zahrnout dva prvky. Zaprvé se Evropská unie musí zavázat k vyslání většího počtu vojáků, školitelů a civilistů do afghánské mise a dále ke zrušení všech zbývajících „výhrad“ u svých vojáků. Mise potřebuje 10% zvýšení stavu vojáků, více vojenských a policejních školitelů a další vojenské vybavení, včetně helikoptér. Komise by dále měla zvrátit úbytek pomoci a prostřednictvím místních samospráv a provinčních rekonstrukčních týmů vynaložit víc peněz.

USA by na oplátku měly akceptovat strategický posun od bojových operací k bezpečnosti lidí. Taková strategie znamená, že se více pozornosti zaměří na obyčejné Afghánce, že se bezpečnostní přítomnost NATO bude postupně rozšiřovat z nejhustěji obydlených center ven a že se bude postupovat ruku v ruce se státními a místními orgány.

Tuto novou strategii by dále posílilo, kdyby mezinárodní společenství ustoupilo od současné protidrogové politiky – včetně ukončení leteckého hubení rostlin – a pomohlo Karzáímu dosáhnout politického urovnání s „umírněnými“ povstalci ve středně vysokém postavení.

To vše bude vyžadovat výkon lídra, který překoná institucionální hranice, což dokáže zajistit jedině OSN a jedinec s pevnou vůlí. Volba nového vyslance OSN by se měla ukázat jako účinnější způsob koordinace mezinárodních pomocníků Afghánistánu. A je třeba doufat, že ať už bude zvolen kdokoli, podaří se mu snad napomoci k zásadní dohodě mezi USA a EU, jíž je tak zoufale zapotřebí.

Navzdory zhoršující se situaci v Afghánistánu není všechno ztraceno. Ke zvrácení poměrů ale bude nezbytné změnit způsob, jímž jedná mezinárodní společenství. EU by se měla postavit do čela tím, že se dohodne s USA.

© Project Syndicate/European Council on Foreign Relations

Daniel Korski působí v Evropské radě pro zahraniční vztahy (ECFR) a je autorem zprávy ECFR o Afghánistánu.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...