Evropa nabízí pomoc při vzdělávání

- Rokem 2000 odstartovala již druhá část evropského vzdělávacího programu s názvem Leonardo da Vinci, kterým Evropská komise (EK) podporuje úsilí jednotlivých zemí o zlepšení odborného vzdělání nejen mládeže, ale i dospělých, včetně pracovníků podniků. Cílem druhé části jsou větší programy s možností realizace ve více evropských státech.
Do první části  se zapojilo pět stovek českých podniků a EK schválila kolem čtyřiceti projektů.

Jak se lze do programu začlenit?
Do programu Leonardo da Vinci se lze začlenit prostřednictvím vzdělávacího projektu, který musí být společným dílem několika organizací. Každá organizace se může projektu účastnit buď v roli předkladatele projektu nebo v roli předkladatelova partnera. Návrhy projektů, vypracované na příslušných formulářích, musí být po vyhlášení výzvy k předkládání projektů odevzdány ve stanoveném termínu.

V rámci druhé části evropského vzdělávacího programu bude osloveno na sedm tisíc českých a moravských podniků, které budou zařazeny do průzkumu o vzdělávání. “Po dlouhé době budeme mít informace o tom, jak vypadá frekvence a rozsah vzdělávání v našich podnicích a možnost porovnat je s podobnou situací v zahraničí,” vysvětlil záměr Jaromír Coufalík z Národního vzdělávacího fondu.

“Hlavním cílem programu je podporovat spojení a zpětnou vazbu mezi vzděláním, nabídkou vzdělání a poptávkou na trhu práce. Hlavně se soustředí na návaznost odborného vzdělání a trhu práce,” řekl manažer projektu v České republice Martin Striecky.

První části projektu se například zúčastnilo čtrnáct žáků Středního odborného učiliště zemědělského v Horkách na Jizerou. Na stáži, které se díky zapojení se d

Kdo může předložit návrh projektu?

- odborné střední, vyšší a vysoké školy a další vzdělávací zařízení,
- podniky včetně malých a středních,
- úřady práce, školské úřady, další úřady,
- sociální partneři a komory,
- místní a regionální instituce,
- neziskové, dobrovolné a nevládní organizace.
o programu absolvovali, si vyzkoušeli práci v německém Babenhausenu v místních hotelích, restauracích a venkovských penzionech. Na místě si nejen zdokonalili jazykové schopnosti, ale podle organizátorů projektu se seznámili i s novým způsobem práce.

Projektu se podle rozhodnutí Evropské rady mohou účastnit jakékoliv organizace z patnácti zemí EU a přidružených zemí ze střední a východní Evropy včetně České republiky, Norska, Lichtenštejnska, Islandu, Kypru, Malty a Turecka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video