Izraelská osada na palestinském Západním břehu

Izraelská osada na palestinském Západním břehu | foto: Reuters

Ministři EU odsoudili izraelské budování osad. Výhrady má i Česko

  • 48
Ministři zahraničí zemí EU v Bruselu odsoudili izraelský plán výstavby nových tří tisíc osadnických bytů na palestinském území. České ministerstvo zahraničí sdělilo své výhrady izraelskému velvyslanci Jaakovu Levymu.

Izrael oznámil rozšíření osad jen hodiny poté, co se Palestinci koncem listopadu stali nečlenským pozorovatelským státem OSN. Česko přitom jako jedna z mála zemí světa hlasovalo proti tomuto kroku.

Šéfdiplomaté unijních států se v Bruselu obuli nejen do Izraele, ale i do radikálního hnutí Hamas, které vládne palestinskému Pásmu Gazy. Hamasisté totiž o víkendu, kdy slavili čtvrtstoletí od vzniku svého hnutí, zopakovali, že po jejich soudu nemá Izrael jako židovský stát právo existovat.

"Tady jsme zaujali postoj, že tento krok je horší než zločin. Je to blbost," řekl na adresu izraelského plánu šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Podle něj jde o velkou překážku pro blízkovýchodní smíření, která by prakticky znemožnila možnost palestinského státu. "Člověk musí i k přátelům někdy být otevřený a říci jim, že dělají chyby," řekl Schwarzenberg s tím, že věří, že Izrael v této věci ustoupí.

Podle informací iDNES.cz české ministerstvo zahraničí už minulý týden sdělilo své výhrady k výstavbě osad izraelskému velvyslanci Jaakovu Levymu a totéž učiní znovu v tomto týdnu.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt již před jednáním upozornil na kontroverzní
projekt osady na území známém jako E1. Pokud by tato osada opravdu vznikla, oddělila by palestinský Západní břeh od východního, převážně arabského Jeruzaléma. Zástavba by navíc podle Bildta vrazila "klín" mezi severní a jižní část Západního břehu, čímž by v budoucnu přinejmenším zkomplikovala vznik samostatného palestinského státu. "To, co Izraelci udělali v případě E1, posunulo názory v Evropě," prohlásil podle agentury AP Bildt při příjezdu na zasedání.

V podobném duchu se nesla i samotná diskuse ministrů. Alespoň podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka, který uvedl, že šéfové diplomacií vnímají výstavbu nových osad "jako absolutně neakceptovatelnou" (dokument ministrů zahraničí EU naleznete zde).

Podle Lajčáka by prosazení tohoto plánu v podstatě znamenalo konec režimu dvou států, což je politika prosazovaná mezinárodním společenstvím při řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. EU považuje jakékoli židovské osady na území okupovaném od války v roce 1967 za porušení mezinárodního práva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video