V centru Paříže se sešli mimové, aby vyjádřili svůj nesouhlas s eutanazií. (24....

V centru Paříže se sešli mimové, aby vyjádřili svůj nesouhlas s eutanazií. (24. června 2014) | foto: AP

Francouzi povolili smrt muže, který je šest let ve vegetativním stavu

  • 16
Nejvyšší správní soud ve Francii souhlasí s tím, aby lékaři odpojili od přístrojů muže ve vegetativním stavu. Při životě jej udržují už šest let. Proti zastavení lékařské péče, které navrhla pacientova manželka, bojovali jeho rodiče a sourozenci

Život 39letého kvadruplegika Vincenta Lamberta má být na doporučení soudců Státní rady ukončen. Lambert leží od roku 2008 v nemocnici v Remeši. Při autonehodě si poranil míchu, ochrnul mu trup a všechny čtyři končetiny.

Vegetativní stav

U lidí trpících takzvaným apalickým syndromem fungují všechny kmenové reflexy. Postižený normálně dýchá, bije mu srdce a dokonce se zdá, že očima sleduje okolí.

Pacient ovšem ve skutečnosti nic nevnímá. Občas se může zasmát nebo rozplakat, nikoli však v reakci na nějaký vnější podnět. Jelikož nepřijímá jídlo ani tekutiny, jeho život závisí na lékařských přístrojích.

Proti odpojení od přístrojů bojovali soudní cestou Lambertovi katoličtí rodiče a sourozenci, zatímco jeho manželka naopak usilovala o zastavení péče. Na její stranu se přiklonili i lékaři.

Francouzský zákon z roku 2005 zakazuje aktivní eutanazii, ale současně se vyslovuje u pacientů na konci života proti „nerozumné“ léčbě za každou cenu. Spory se ovšem vedou o to, nakolik je stav pacienta beznadějný.

Rodiče se již odvolali k Evropskému soudu pro lidská práva při Radě Evropy ve Štrasburku. Soud by se měl ve zkráceném řízení již příští týden vyjádřit k jejich návrhu odložit výkon dnešního rozhodnutí francouzské justice. V případě, že evropský soud nařídí Francii neodpojovat pacienta, bude se čekat na jeho konečný rozsudek. Ten by byl podle odborníka na evropské právo Patriceho Spinosiho vynesen za dva až tři roky. Nejméně do té doby by tedy lékaři museli Lamberta držet dál při životě.

Je to vůbec poprvé co se francouzská Státní rada, nejvyšší instance správního soudnictví v zemi, vyslovila k otázce ukončení léčby s očekávaným následkem smrti. Již v únoru nicméně obecně usoudila, že zákon se může uplatňovat i u vážně postižených pacientů, kteří přitom jako Vincent Lambert nejsou na konci života.

Prezident François Hollande se začátkem roku vyslovil pro přijetí nového zákona, který by umožňoval nevyléčitelně nemocným „ukončit důstojně svůj život“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video