Euroskeptik Klaus jede do Bruselu

  • 152
Český prezident Václav Klaus přijíždí ve čtvrtek do Bruselu čeřit unijní vody. Pronášet na adresu EU nelichotivé až kritické výroky je ostatně jeho zvykem. Prezident přijíždí oficiálně do centra Evropské unie poprvé po třech letech a až rok po svém zvolení hlavou státu.

Jeho zatím poslední cesta vyvrcholila pro mnohé skandálním vystoupením v Evropském parlamentu.

Tehdy ještě jako předseda poslanců před zkoprnělým publikem, jak psali agenturní zpravodajové, vyzýval k "zastavení plíživého, tichého sjednocování kontinentu". Klaus má v Bruselu pověst notorického euroskeptika. A diplomaté neočekávají, že se tentokrát v roli hlavy státu bude mírnit.

Nejspíš odmítne přijetí evropské ústavy, která je pro něj symbolem dalšího prohlubování evropské integrace a značné ztráty suverenity. Takový vývoj by byl pro Klause "důvodem k emigraci či spáchání harakiri", jak řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Proč Klaus míří do Bruselu právě nyní? Na jarní návštěvě se Klaus dohodl s předsedou Evropské komise Romanem Prodim loni koncem května během oslav třístého výročí založení Petrohradu.

Klaus chce nepochybně opět přímo v centru dění zasáhnout do diskusí na téma společné evropské a obranné politiky a nyní diskutovaného rozpočtu EU, se kterým nové uspořádání unie bezprostředně souvisí. "Jde o vzájemně informační návštěvu před vstupem naší země do EU," poznamenal Klausův mluvčí Petr Hájek.

I když je Klaus na evropském poli známá persona, jeho ostrá dikce ho zatím ze širší diskuse o evropské budoucnosti spíš vyřazuje. "Poslechneme si ho tak jako jindy," poznamenal jeden z bruselských diplomatů.

A místní novináři od něho očekávají mnohokrát zopakované pichlavé věty, které jsou na druhou stranu atraktivnější než obvykle nudné projevy ostatních politiků. Klaus dráždí Brusel už dlouho a nelze mu vyčítat, že by byl ve svých názorech nestálý.

Nikdo mu neupírá ultraliberální názory na podobu Evropské unie, řada lidí naopak připouští, že různorodost názorů je prospěšná. Spíš mu vyčítají přílišnou aroganci, uvítali by střídmost. To však není Klausův styl.

"Ojedinělý Klausův hlas svědčí o jeho nepochopení evropské integrace a její logiky, kterou nelze zastavit. Jeho silné výroky jsou proti podstatě toho, co společenství dosud dosáhlo," reagoval na Klausovo poslední bruselské vystoupení evropský poslanec, Němec Jo Leinen.

Jedna velká změna tu je. Klaus se stal prezidentem, a tudíž se očekává, že by jeho prohlášení měla být v jistém souladu s vládní pozicí. To se však neděje. Premiér Vladimír Špidla je totiž na opačném pólu. "Naším zájmem je být v hlavním integračním proudu Evropy, řekl Špidla nedávno."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video