Pohled do Evropského parlamentu ve Štrasburku

Pohled do Evropského parlamentu ve Štrasburku | foto: Reuters

Europoslanci vydají za solidní firmu. Z peněz EU platí přes sto lidí

  • 229
I když je českých europoslanců jen 22, zaměstnávají tolik lidí, že by to vydalo na středně velkou firmu. Dohromady pro ně pracuje 104 zaměstnanců. Oproti běžné firmě mají jednu výhodu. Neplatí zaměstnance ze svého. Platy totiž hradí sám Evropský parlament, a to velmi štědře.

Měsíčně za mzdy svých pomocníků mohou poslanci utratit dohromady v přepočtu přes půl milionu korun. A podle ankety MF DNES mezi českými "reprezentanty" v Bruselu tuto částku téměř všichni vyčerpají: celou, nebo její velkou část.

Eurovolby

"Z částky platím tajemníka, asistenty i odborné studie. Europoslanci mají minimálně tři kanceláře: v Bruselu, ve Štrasburku a doma. O každou se musí někdo starat, není efektivní, aby cestovali z místa na místo," hájí vysoký počet spolupracovníků Oldřich Vlasák (ODS), sám jich zaměstnává osm.

Podrobný pohled na jména asistentů ukazuje, že si do Unie přivezli "staré dobré" praktiky z domova. Mezi asistenty jsou straničtí kolegové, přátelé i rodinní příslušníci. A to přesto, že Brusel zaměstnávání příbuzných zakázal už v roce 2009.

"Smlouvu se synem jsem uzavřel v roce 2004 a tehdy v rozporu s žádnými předpisy Evropského parlamentu nebyla. Vím, že tato forma spolupráce smluvního vztahu nebude do budoucna možná. I z tohoto důvodu si vytvářím nový pracovní tým," vysvětluje komunistický poslanec Jiří Maštálka, který kandiduje do Bruselu z druhého místa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video