Europoslanci vyslýchali Špidlu

  • 189
Nominovaný český eurokomisař Vladimír Špidla předstoupil před poslance dvou výborů Evropského parlamentu. Téměř tři hodiny jim odpovídal na otázky v rámci prvního slyšení týmu komisařů Josého Barrosa. Pozorovatelé Špidlovo vystoupení bezprostředně hodnotili jako příliš obecné.

Špidla měl v úvodu asi dvacetiminutový projev. V něm se rozhodně přihlásil k sociálnímu modelu Evropské unie. Za svůj velký cíl ve funkci komisaře pro sociální věci prohlásil dosažení a udržení vysoké zaměstnanosti v EU.

"Evropský sociální model je součástí naší konkurenceschopnosti. Mýlí se ti, kdo si myslí, že se staneme šampiony, když ho opustíme. Je mým zájmem a cílem přispět k jeho rozvoji," četl Špidla česky ze svého projevu.

Česky rovněž odpovídal na otázky poslanců. Dodal, že je jednoznačně pro zvyšování produktivity, ale při dobré sociální ochraně a vysoké kvalitě života.

Čeští europoslanci kladli nepříjemné otázky
Slyšení prvního z 25 budoucích členů Evropské komise začalo krátce po třinácté hodině. Vladimír Špidla musel čelit i hodně nepříjemným otázkám poslanců výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Některé z nich pocházely od českých europoslanců.

Například Milan Cabrnoch (ODS) byl zvědav, zda Špidla bude "opět" svalovat chyby i na své předchůdce v Evropské komisi a zda i v evropském měřítku míní uplatnit model zadlužování.

Špidla se nenechal vyvést z míry a klidně odpověděl, že by bylo "nadbytečné" opakovat v Evropském parlamentu vnitropolitické polemiky, vytýkat si zadlužování či bankovní krizi. A před enormní zásluhou Prodiho komise o rozšíření EU o deset nových členských zemí podle Špidly blednou i případné problémy.

Europoslanci: Odpovědi jsou příliš obecné
Europoslanci Špidlovi často vytýkali, že jeho odpovědi jsou příliš obecné a dožadovali se konkrétnějších postojů. 

"Žádám o konkrétní odpověď, a ne obecnou, jakou jsme dostali v písemném dotazníku. Jaká opatření přijmete proti chudobě? Chrání Bolkesteinova směrnice před sociálním dumpingem?" domáhal se například řecký poslanec Dimitrios Papadimulis z komunistické frakce.

Od Špidly se dozvěděl, že jako komisař využije své pravomoci k otevření debaty o "sociálních minimech" a také bude trvat na důsledném posuzování sociálních dopadů.

Bolkesteinovu směrnici, navrhující radikální liberalizaci služeb, jež tvoří polovinu
evropské ekonomiky, nepovažuje Špidla za "zcela zralou". Proto doufá, že ještě dospěje do přijatelnější podoby. A na boj s chudobou chce budoucí komisař nalézt odpovídající prostředky v novém rozpočtovém výhledu EU.

Špidla hodlá prosazovat volný pohyb pracovních sil
Volný pohyb pracovních sil po celé unii považuje Špidla za zdroj ekonomické síly EU. Proto se jako komisař míní zasadit o vyhodnocení překážek, které vůči pohybu pracovníků z nových členských zemí uplatnil tucet států z někdejší "patnáctky".

"Tři státy se zcela otevřely a nezdá se, že by je to nějak postihlo," uvedl Špidla v odpovědi na dotaz polského poslance Jana Kulakowského.

Reakce na Špidlovo slyšení

"Proběhlo to tak špidlovsky," shrnul český europoslanec Richard Falbr, jinak velmi spokojený se Špidlovým výkonem.

"Slovo 'charisma' nebylo na ničích rtech," popsal reakce poslanců pravicové Evropské lidové strany mluvčí jejího klubu Robert Fitzhenry. "Neudělal valný dojem, ale velmi pravděpodobně jeho nominaci podpoříme. Může se časem zlepšovat; nebylo by moudré ho odsoudit kvůli jednomu slabšímu vystoupení," uvedl. 
"Přednesl velmi přesné a zcela uspokojivé odpovědi," řekl známý francouzský politik Harlem Desir.
"Vždycky jsou nějaké pochybnosti a nějaké mezery, ale celkový dojem je pozitivní," řekl polský politik Jan Kulakowski.
"Nesnažil se být chytrý a nějak se vykroutit. To se mi líbilo," ocenila Špidlu britská liberálka Liz Lynneová.
"Bylo to pozitivní. Spolupráci vidím nadějně," řekla Anna Záborská, předsedkyně výboru pro práva žen a rovné příležitosti.

Zdroj: ČTK

Nejvíce dotazů se týkalo nejnovějšího návrhu Evropské komise na zpřísnění podmínek pro dobrovolné prodlužování pracovní doby či naopak návrhu, aby se pracovní pohotovost lékařů či hasičů do pracovní doby nezahrnovala.

Na otázky, zda a jak toto "dědictví" přijme, designovaný komisař čelil obecnějším konstatováním, že EK zatím dosáhla jen "kompromisu současného okamžiku". Vyjednávání bude pokračovat a Špidla se chce zasadit o "kompromis nesený větší většinou než dosud", a to nejlépe během následujícího pololetí.

Po palbě otázek od členů výboru pro sociální záležitosti Špidla postoupil do dalšího kola - do slyšení ve výboru pro ženská práva a rovnost příležitostí.

Předsedkyně výboru, slovenská křesťanská demokratka Anna Záborská ho uvítala v češtině jako jazyku, kterého se komisař během slyšení důsledně držel.

Zde Špidlu vyvedla z míry pouze maďarská poslankyně Livia Járóková dotazem ohledně nucených sterilizací romských žen v Česku. "To se nedělo a neděje," řekl pobouřeně český politik. "Kdo to tvrdí, neví, o čem mluví." Podotkl, že na rozdíl od jiných zemí jsou Romové v ČR vesměs gramotní.

Na závěr slyšení si Špidla s úlevou zavtipkoval - navrhne prý jako komisař směrnici, aby takovémuto slyšení nebyl nikdo podrobován častěji než jednou za pět let. "Je to opravdu tvrdé," dodal.

"Vysvědčení" bude za pár dní 
EP nemá právo neschválit jednotlivé nominované komisaře a na plénu koncem října bude hlasovat o celém kolegiu. Výbory však zformulují hodnocení, která v nejbližších dnech předají předsedovi EP a také zveřejní.

Pokud by se některý z adeptů projevil jako mimořádně slabý nebo neznalý, byl by předseda EK José Barroso vystaven tlaku, aby se takového člověka v koordinaci s vládou jeho země pokusil vyměnit.

Ani mírně negativní hodnocení by nebylo považováno za dobrý start do pětiletého působení.

Jak řekla zpravodajka ČRo1-Radiožurnálu, podle místopředsedy europarlamentu Miloslava Ouzkého (ODS) Špidlovu vystoupení chyběla dynamika. Bývalý český premiér potvrdil svůj standard, v dobrém i špatném, řekl Ouzký.

Po Špidlovi přijde na řadu ve výboru pro školství a kulturu slovenský komisař Ján Figeľ. V úterý se slyšení podrobí polská komisařka Danuta Hübnerová a posléze všichni ostatní, až po řeckého Marka Kypriana 8. října.

Nominovaný český eurokomisař Vladimír Špidla odpovídal v rámci prvního slyšení týmu komisařů Josého Barrosa na otázky poslanců dvou výborů Evropského parlamentu. (27. září 2004)

Nominovaný český eurokomisař Vladimír Špidla odpovídal v rámci prvního slyšení týmu komisařů Josého Barrosa na otázky poslanců dvou výborů Evropského parlamentu. (27. září 2004)

Nominovaný český eurokomisař Vladimír Špidla předstoupil před poslance dvou výborů Evropského parlamentu. (27. září 2004)

Nominovaný český eurokomisař Vladimír Špidla předstoupil před poslance dvou výborů Evropského parlamentu. (27. září 2004)

Nominovaný český eurokomisař Vladimír Špidla předstoupil před poslance dvou výborů Evropského parlamentu. (27. září 2004)

Nominovaný český eurokomisař Vladimír Špidla předstoupil před poslance dvou výborů Evropského parlamentu. (27. září 2004)

Nominovaný český eurokomisař Vladimír Špidla předstoupil před poslance dvou výborů Evropského parlamentu. (27. září 2004)

,

Video