Čeští voliči pochybují o smyslu europarlamentu a vadí jim vysoké platy poslanců. Ilustrační foto

Čeští voliči pochybují o smyslu europarlamentu a vadí jim vysoké platy poslanců. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Europoslanci, snižte si ohromné platy, vzkazuje většina českých voličů

  • 61
Máte nestoudně vysoké platy a odměny, a proto byste měli ihned navrhnout jejich snížení. Tento vzkaz novým europoslancům zformulovalo v exkluzivním průzkumu, který pro MF DNES zpracovala agentura Median, 64 procent z více než pěti stovek dotázaných.

Volby do Evropského parlamentu 2009

SOUHRN ZDE / FOTO+VIDEO ZDE / KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZDE

Měsíční plat ve výši 207 tisíc korun hrubého, dále 110 tisíc paušál na provoz kanceláře, k tomu diety za každý den strávený v Bruselu a navíc nově i nárok na mnohatisícový příspěvek k penzi dráždí skoro každého.

Když k tomu připočítáme, že téměř polovina lidí považuje Evropský parlament za zbytečnou instituci, máme vcelku srozumitelnou odpověď na otázku, proč byla i tentokrát volební účast, a to nejen v České republice, tak nízká.

Členství v Unii podporujeme, máme ale výhrady k parlamentu

Za týden to bude šest let, co Češi rozhodli, že se staneme součástí Evropské unie. Více než tři čtvrtiny voličů v červnu 2003 vhodily do urny své ano.

Od té doby se podpora našeho členství podle různých průzkumů nijak zvlášť nesnížila, přesto se řada voličů staví ke všemu, co s fungováním Unie souvisí, velmi chladně. Nebo rovnou odmítavě.

Europarlament - Co si o něm Češi myslí

V průzkumu se agentura ptala 549 respondentů starších 18 let. Z jejich odpovědí vyplynulo:
- volby do Evropského parlamentu nemají ve srovnání s volbami do Poslanecké sněmovny pro lidi takovou váhu,
- pro velkou část voličů je nepřípustné nechat zatlačit českého prezidenta do situace, aby bezodkladně podepsal takzvanou Lisabonskou smlouvu (37,4 procenta dotázaných míní, že ji podepisovat nemá),
- voliči pochybují o smyslu Evropského parlamentu (47 procent jej má za zbytečný, dalších 15,4 procenta dotázaných mu nerozumí), - platy a odměny členů Evropského parlamentu, této "nepochopené instituce", považují voliči za naprosto přemrštěné a neodůvodněné (téměř 64 procent dotázaných vyzývá poslance, ať navrhnou snížení svých platů).

Snižte si platy, žádají voliči 

Jako největší zastánci Evropského parlamentu se ukázali lidé s vyšším vzděláním (podle 85 procent z nich má smysl). Také mnohem častěji než ostatní avizovali, že půjdou k eurovolbám (72,9 procenta). Jen pro srovnání: mezi vyučenými lidmi se k volbám chystalo 25 procent, mezi lidmi s maturitou 43 procent.

Platy europoslanců

Z toho všeho se nabízí vcelku jednoduchý závěr: čím vzdělanější lidé, tím pro Evropskou unii a její instituce lépe. Přesto i u této skupiny si europolitici značně uškodili. A to zejména schválením obrovských platů a výhod, které nemají u jiných politických institucí obdoby.

Dvousettisícové platy a další statisícové náhrady provokují i vysokoškolsky vzdělané "euronadšence": nesouhlasí s nimi 90 procent z nich. Na rozdíl od ostatních lidí se s tím však vysokoškoláci častěji smířili: 48 procent má za to, že se s platy už nedá nic dělat, 41 procent vyzývá europoslance, aby si je snížili.

Podpis Lisabonské smlouvy nechce většina Čechů

Václav Klaus má k Lisabonské smlouvě, která nově upravuje společné fungování 27 evropských států, jimž částečně odebírá některé pravomoci, velké výhrady.

Se svým podpisem, bez kterého nemůže smlouva začít platit, váhá i po nedávném schválení smlouvy v Poslanecké sněmovně a Senátu. Ve sporu o Lisabon teď proti sobě stojí Klaus na jedné straně a zejména ČSSD, lidovci a Strana zelených na straně druhé.

Průzkum Medianu ukázal, že Klaus svůj zdrženlivý postoj může opřít o podporu větší skupiny veřejnosti. Jsou to především muži (40 % z nich) a lidé s nižším nebo středoškolským vzděláním (až 49 %). Naopak vysokoškolsky vzdělaní lidé mají za to, že by prezident měl Lisabon podepsat (61 %).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video