Pro staronového prezidenta Alexandra Lukašenka prý hlasovalo 80 procent Bělorusů (20. prosince 2010)

Pro staronového prezidenta Alexandra Lukašenka prý hlasovalo 80 procent Bělorusů (20. prosince 2010) | foto: AP

Europoslanci hrozí Lukašenkovi tvrdou izolací, nepustí-li politické vězně

  • 14
Pokud nepustí politické vězně, zmrazíme jim majetek a nepustíme je do zemí Unie. Tak zní návrh Evropského parlamentu na potrestání Lukašenkova režimu. Vyslyšel volání odpůrců, kteří Evropu žádali o mnohem tvrdší postoj vůči lidem okolo znovuzvoleného běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Podle europoslanců musí Unie uvalit sankce nejen na běloruské představitele a příslušníky bezpečnostních sil, ale i na soudce, kteří se podíleli na násilném potlačení povolebních nepokojů v prosinci loňského roku (o nepokojích čtěte více zde).

Evropští zákonodárci chtějí, aby Unie těmto lidem zmrazila majetky v zahraničí a zakázala jim cestovat na území členských států sedmadvacítky. Pozastavit by se mohla i finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu a dalších mezinárodních institucí.

Parlament v novém usnesení také vyzval k uspořádání nových voleb. Autoritářský prezident Alexandr Lukašenko ve volbách obhájil vítězství už v prvním kole. Podle oficiálních výsledků získal 80 procent hlasů. Opozice ale hlasování označuje za zmanipulované. Lukašenko prý nezískal ani nutnou nadpoloviční většinu.

Do ulic běloruské metropole Minsku po volbách vyrazily protestovat tisíce lidí. Policie s milicí ale demonstrace tvrdě potlačila a stovky lidí skončily za mřížemi. Třiceti údajným "strůjcům nepokojů" (včetně jednoho z Lukašenkových protikandidátů Andreje Sannikova) hrozí až 15 let ve vězení.

Europoslanci by o zrušení případně přijatých sankcí uvažovali pouze ve chvíli, kdy by režim propustil tyto politické oponenty.

Polsko a litevský parlament už schválily sankce proti Lukašenkově režimu. Jejich součástí je i zákaz vstupu běloruské hlavy státu na jejich území. A Poláci už si vyslechli reakci Běloruska.

Před nikým se ohýbat nebudeme, hřímal Lukašenko

"Polské rozhodnutí bereme na vědomí s velkým politováním," řekl mluvčí  ministerstva zahraničí Běloruska. "Svědčí o tom, že Polsko si zvolilo cestu konfrontace, což nás zbavilo možnosti volby. S odvetnými kroky ale pospíchat nebudeme," dodal mluvčí s tím, že běloruská odpověď bude "ve formátu i objemu" adekvátní polským sankcím.

A v Minsku se k poradě sešly vládní orgány, které mají Lukašenkovi předložit "konkrétní návrhy na odvrácení ze zahraničí vedené protiběloruské kampaně".

"Před nikým se ohýbat nebudeme a ohýbat nás samotné se nikomu nepovede. To platí absolutně o všech, ať je to třeba celá Unie," hřímal Lukašenko v emotivním projevu. "Jestli chce Evropa, Amerika a kdokoli jiný znovu stoupnout na ty samé hrábě, pánbůh s nimi," dodal s tím, že odpověď Minska na sankce bude obsahovat "třeba i ta nejtvrdší opatření".

"Musíme vypracovat soubor opatření, která znemožní učinit z Běloruska pěšáka v cizí hře a poškodit naši ekonomiku, bezpečnost a svrchovanost," citovala prezidenta státní agentura Belta.

ZÁSTUPCI EU SE NEZÚČASTNÍ INAUGURACe

Velvyslanci EU se na protest proti povolebním nepokojům nezúčastní Lukašenkovy páteční inaugurace.

Také státy EU zvažují, že na bývalou sovětskou republiku uvalí sankce. Jednat se o tom zřejmě bude již na příštím zasedání ministrů zahraničí zemí EU, které se uskuteční 21. února.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video