Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Desítky europoslanců si jezdí na zasedání jen pro příspěvky, pak mizí

  • 23
Španělský deník El Mundo otiskl fotografie europoslanců, kteří si do sídla Evropského parlamentu přijeli pro 304 eur, tedy asi 7 300 korun, které dostávají za účast na zasedání. Okamžitě poté odjeli na víkend. Podobnou praxi prý praktikuje kolem 60 zákonodárců především z Francie a východní Evropy.

Na fotografiích nicméně není zachycen žádný z Čechů, ale pouze Poláci a poslanci za západní Evropy. Fotografie v Bruselu, Štrasburku a na letištích a nádražích celé Evropské unie pořídila ve spolupráci s britskými bulvárními fotografy britská euroskeptická europoslankyně Nikki Sinclairová.

Zredukování Štrasburku

Europoslanci se ve středu rozhodli, že příští dva roky omezí působení ve Štrasburku. Dvě původně odděleně plánovaná říjnová zasedání sloučí do jednoho. I tak by to mělo ušetřit v přepočtu až stovky milionů korun.

Europoslanci zasedají v Bruselu a ve Štrasburku, navíc má parlament administrativní zázemí v Lucemburku. Podle unijních smluv se musí konat nejméně 12 zasedání ve Štrasburku. Kvůli tomu se stovky úředníků složitě a draze přepravují letadly, auty či vlaky. Kromě víc než 750 poslanců na jednání jezdí stovky asistentů, překladatelů i dalších úředníků. Dopad se projevuje i na životním prostředí.

"Evropský parlament každý rok vyhodí z okna asi 200 až 250 milionů eur, aby mohl dvanáctkrát zasedat ve Štrasburku. Podařilo se nám teď alespoň ušetřit daňovým poplatníkům půl miliardy korun - přesně tolik totiž jeden přesun do Štrasburku stojí," uvedli v prohlášení europoslanci ODS.

Na současné praxi, kdy se zákonodárci do parlamentu přijedou ráno jen zapsat, aby získali příspěvek za účast na zasedání, parlament nicméně odmítá cokoliv měnit. "Tato praxe je zcela v souladu s pravidly. Jen politické strany mohou své zákonodárce přesvědčit, aby se nezapisovali, pokud nepracují," řekl listu El Mundo mluvčí Evropského parlamentu.

Máme toho moc, hájí se politici

Na fotkách se mimo jiné objevují britský konzervativní europoslanec Robert Sturdy, labourista Peter Skinner, polský socialista Adam Gierek či členka polské Občanské platformy Jolanta Hibnerová.

"Chycení" poslanci ovšem vesměs odmítají, že by se nějak provinili. "Na zasedání se zapisuji, protože dělám svoji práci. Jako místopředseda výboru, který má na starosti mezinárodní obchod, toho mám opravdu moc," řekl Sturdy, který by se prý jinak obtížně dostával domů, pokud by zůstal i na zasedání.

Skinner zase tvrdí, že pracuje i šest dní v týdnu a často právě v sídle unijních institucí. Nesmí však zapomínat ani na kontakt s voliči. "Mou hlavní povinností je reprezentovat občany v jižním Walesu, což je samozřejmě nejlepší přímo z očí do očí," uvedl. Zástupci polských europoslanců si vystačili s tvrzením, že nejde o porušení pravidel.

Štrasburk, Francie

Štrasburk, Francie

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video