Šéf polské vládní strany Právo a Spravedlnost Jaroslaw Kaczynski na mítinku ve...

Šéf polské vládní strany Právo a Spravedlnost Jaroslaw Kaczynski na mítinku ve Varšavě (13. prosince 2015) | foto: Reuters

Kroky polské vlády ohrožují demokracii, odhlasoval europarlament

  • 188
Štrasburk (od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Paralýza polského Ústavního soudu, kterou zapříčinily loni na podzim kroky nové vlády, se stala předmětem velice kritické rezoluce Evropského parlamentu vůči Varšavě. Podpořila ji drtivá většina poslanců.

Evropský parlament drtivou většinou schválil rezoluci, která vyzývá novou polskou vládu k respektování role Ústavního soudu a k vyřešení situace, ve které kabinet Beaty Szydlové fakticky neumožňuje soudu fungovat.

„Evropský parlament je vážně znepokojen tím, že faktické ochromení polského Ústavního soudu představuje hrozbu pro demokracii, lidská práva a právní stát,“ praví se v rezoluci.

Její přijetí podpořily všechny velké frakce v parlamentu s výjimkou euroskeptiků. Tato frakce, jejíž jádro tvoří vedle britských konzervativců i polské vládní Právo a spravedlnost a česká ODS, rozhodovala podle stranického klíče a své polské členy frakce odmítla za porušování demokracie odsoudit.

I tak ale hlasování skončilo jednoznačně. Pro rezoluci zvedlo ruku 513 z 751 europoslanců, proti bylo pouze 142, vedle euroskeptiků pak hlavně představitelů krajně pravicových uskupení.

Po Radě Evropy, Benátské komisi a Evropské komisi, která už zahájila vyšetřování Polska kvůli porušování demokracie, je rezoluce Evropského parlamentu dalším vzkazem Varšavě, že Evropa se nehodlá s porušováním demokracie v této zemi smířit.

„Kroky polské vlády a polského prezidenta vůči Ústavnímu soudu představují hrozbu pro konstituční demokracii,“ uvádí se v rezoluci europarlamentu. Rezoluce varuje Polsko, že právní předpisy členských států musí být v „souladu s demokratickými zásadami a právním státem“.

Paralýza Ústavního soudu trvá už měsíce

Polská vláda se pokusila už na podzim změnit složení ústavního soudu a dosadit do něj pětici svých zástupců, kteří by měli podle nového zákona možnost jakékoli rozhodnutí soudců zablokovat, protože k jeho přijetí je podle nových pravidel nutná dvoutřetinová většina. Ústavní soud ale zákony zrušil a volbu nových soudců označil za protiústavní. Vláda však odmítla rozsudek publikovat a ten tak nemůže vstoupit v platnost.

Tento patový stav trvá už měsíce. Kabinet Beaty Szydlové ani vládní strana Právo a spravedlnost vedená Jaroslawem Kaczynským nejeví ochotu najít kompromis. Nehodlá ani přijaté zákony odvolat a ukončit tak paralýzu Ústavního soudu, který je po vládě a parlamentu třetí klíčovou demokratickou institucí. Pokud by tento stav pokračoval, hrozí Polsku i ztráta hlasovacích práv v EU.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video