Euro zatím nezdomácnělo

(Od zpravodaje MF DNES) - Nová evropská měna dosud mezi obyvatele EU nepronikla. Čtyři měsíce před konečným zavedením eura do oběhu používá tuto měnu jen zlomek obyvatelstva eurozóny a nehrnou se do toho ani firmy či úřady. Existují samozřejmě výjimky. V Belgii vzali euro za své nejen firmy, ale i úřady. I bankovní Lucembursko se snaží. Zdejší firmy provádějí v eurech už tři čtvrtiny mezinárodních plateb.

Dvě pětiny nepočetného obyvatelstva země má své účty v nové měně. Ve druhém čtvrtletí uhradili Lucemburčané eurem pětinu svých plateb doma. V obou zemích začalo už dvacet procent firem používat euro i ve svém účetnictví a hojně se využívá i při placení DPH.

Belgie a Lucembursko jsou však výjimkou. Ve většině zemí unie hraje euro větší úlohu jen u firemních plateb do zahraničí a v turistice. Irské firmy letos pokryly eurem pětinu svých dluhů, zatímco Španělé a Lucemburčané více než sedm desetin.
Také výběry z euroúčtů udělali podle statistiky Visa International lidé v cizině, zejména ve Francii a Německu, ale také v Británii.

Mezistátní povahu eura potvrzují i vývozní prohlášení. V Belgii, Francii či Německu byla celní prohlášení pro čtvrtinu až polovinu zboží vyplněna v eurech. Zvláště omezené je používání nové měny v Nizozemí a v Rakousku, kde se euro neprosadilo ani v platbách do ciziny. V obou zemích se nová měna používá hlavně v zahraničním obchodě. Celní prohlášení pro čtvrtinu až pětinu hodnoty vývozu byla vyplněna v eurech.

Přitom při porovnání s třetím čtvrtletím roku 2000 se nová měna používá i v zahraničním obchodování firem o něco méně. Jediný větší pokrok zaznamenalo euro díky úřadům, zejména ve Francii a Belgii, kde se jím platí velká část DPH, a také v zemích, kde se používá k proclívání zboží.

Porovnání počtu a hodnoty plateb také ukazuje, že v eurech se uhrazují spíše větší částky a že ho používají hlavně větší firmy. Tento dojem potvrzuje i pohled na rozšíření dvojích cen uvnitř států: dvě třetiny malých firem eurozóny nyní uvádějí ceny svého zboží jak v národní měně, tak v eurech.

Toto číslo se však prudce zvýší, jakmile se počítají jen firmy s více než padesáti zaměstnanci, které více fakturují v eurech. Názorný je příklad Belgie. Zatímco mezi prodavači ryb a pekaři uvádí ceny v eurech jen každý čtvrtý či pátý prodejce, devět desetin belgických obchodních domů a čtyři pětiny zdejších garáží už zavedly dvojí ceny.

Nová měna proniká i do zemí, které se jí zuby nehty brání. Dánské firmy používají euro pro sedminu svých plateb v cizině, stejně jako britské, které v této měně uhrazují přes dvě pětiny hodnoty svých plateb. Britové také používají euroúčty pro platby v cizině.

Podle údajů Eurocard/Mastercard je jejich podíl sice značně nižší než už u Němců, ale daleko vyšší než u Španělů či Italů.


Nejlepší videa na Revue