Euro a jen euro

  • 1
Sbohem, marko, franku, liro... Přes tři sta milionů Evropanů od Dublinu po Atény od zítřka platí jenom eurem. Řecká drachma zrozená v antice i německá marka, ikona nejsilnější evropské ekonomiky, zajímají už jen numizmatiky. Pro průměrného Evropana zdánlivě jen jiné mince a bankovky v peněžence. Vraťme se však v duchu o pár desítek let.

Říct tehdy Němci, že bude sdílet peníze s Francouzem a Holanďanem? Sci-fi. V lepším případě by vás považoval za čirého blázna a hlasitě se vám vysmál. Euro je reálným a hmatatelným důkazem, že Evropa urazila obrovskou cestu. Rakušana z Tyrol dnes ani v nejmenším netíží, že má stejné peníze jako dublinský obchodník.

Evropané přijali euro za své. Nad očekávání rychle a hladce. Pár dní po startu vytlačilo z peněženek své letité předchůdce. Lidé přitom mohli až dodnes bez problémů utrácet šilinky či guldeny, platili však eury. Frank zmizel už minulý týden.

Žádné tryzny za symbol Francie se nekonaly. A to jsou lidé ze země galského kohouta nějací patrioti! Zprávy o slzách nad odcházejícími měnami nezní z žádného kouta Evropy. Po marce či guldenu nikdo neteskní.

To je největší úspěch nové měny. Evropští politici už od prvních dní jásali, jak si s eurem hladce poradili obchodníci a bankomaty. Až na drobné excesy se nová měna nezneužila ani ke zdražování. Dobře připravený projekt potěší, ale vnitřní souznění

Evropanů je nesporně tou hlavní výhrou. Střídaní stráží v peněženkách tedy zvládli Evropané nad očekávání úspěšně. Teď však přicházejí další zkoušky. Společné peníze, společná odpovědnost. Dluhy jednoho ohrožují blahobyt druhých. Rozhazovačnost populistických politiků na jedné straně Evropy snadno zacvičí s cenami a úsporami na opačné.

Velké dluhy Německa dnes nesrazí k zemi marku, stáhnou euro a všechny, kdo jím platí. Evropská unie se před pár dny chystala Němce před rostoucími dluhy důrazně varovat. Berlínští politici se však výtce všemožně bránili, nakonec se jí úspěšně vyhnuli. Mají před volbami a ekonomika jim slábne, shovívavě mávli rukou strážci eura.

Němci bývali na svou pevnou měnu léta právem pyšní, společné euro teď ohrožují. Dlouho se báli vzdát se marky. Děsilo je, že ležérnost Italů či Francouzů může společnou měnu poškodit. Teď se proti svým zásadám sami prohřešují a odmítají kritiku.

Evropané se se svými letitými penězi rozloučili důstojně a těm novým se nadšeným přijetím postarali o důvěryhodnost a stabilitu. Společnou evropskou domácnost zatím lidé zvládají lépe než jejich vůdci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video