Loď s etiopskými uprchlíky z Jemenu, kterou zachytila stráž v Džibutsku (21....

Loď s etiopskými uprchlíky z Jemenu, kterou zachytila stráž v Džibutsku (21. dubna 2015). | foto: Profimedia.cz

Brusel zvažuje, že pašerákům uprchlíků bude potápět lodě

  • 386
Evropská unie zvažuje, jak zastavit lodě pašeráků lidí, kteří převážejí uprchlíky přes Středozemní moře do Evropy. Na stole je několik návrhů, jednou z variant je i zabavování a likvidace lodí, které pašeráci používají.

Ministři vnitra a zahraničí členských států EU se na pondělním jednání v Lucemburku shodli na zahájení operace, jejímž cílem má být zabavit a zničit lodě používané pašeráky, oznámil podle EUobserveru  eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos.

PŘEHLEDNĚ: Kolik uprchlíci dají za cestu do Evropy? A jaké mají šance?

Podrobnosti mají být projednány na čtvrtečním mimořádném summitu EU, který se bude uprchlíky zabývat. Plán na potápění lodí by však ještě musel získat mandát OSN.

Plavidla naplněná uprchlíky často ke břehům Evropy vůbec nedorazí. Pašeráci v jednu chvíli zapnou autopilota a ujedou na motorových člunech. Jakmile uprchlíci přestoupí na obchodní nebo záchranářské lodě, své plavidlo si opět vyzvednou. 

Avramopulos myšlenku na potápění pašeráckých lodí přirovnal k námořní vojenské operaci Atalanta proti somálským pirátům (více se o ní dozvíte zde). „Měla by nás inspirovat k novým operacím proti pašerákům ve Středomoří,“ uvedl komisař.

Přívaly uprchlíků trápí hlavně Maltu a Itálii:

Státy se obávají rozšíření záchranných operací

Mezi další zvažovaná řešení patří rozšíření evropské mise Triton, na níž se sice podílí sedmnáct států, její možnosti jsou však značně omezené. Její velitelé mají k dispozici jen jeden vrtulník, dvě letadla, dva motorové čluny a tři větší lodě.

Některé státy se obávají, že uprchlíci rozšíření záchranné mise pochopí jako pobídku, že je Evropané v případě nouze zachrání a postarají se o ně a vlna uprchlíků z Blízkého východu a Afriky se ještě o něco zvětší.

Podle Avramopulose chce Evropská komise také spustit pilotní program, v rámci nějž by mělo být 5 000 uprchlíků, kteří již dorazili do Evropy, rozmístěni v členských zemích Unie.

Snahu o řešení problému ze strany EU ocenil i Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Vyzval ovšem, aby řešení bylo založeno na „základních evropských hodnotách, lidských právech a lidské důstojnosti, odpovědnosti a solidaritě“.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue