Ultraortodoxní Žid u Zdi nářků, nejsvatějšího místa judaismu.

Ultraortodoxní Žid u Zdi nářků, nejsvatějšího místa judaismu. | foto: Břetislav Tureček, ČRo1-Radiožurnál

EU zatrhla Švédům dělení Jeruzaléma, v Praze se tleskalo kritice Izraele

  • 228
Švédské předsednictví EU zažilo diplomatickou porážku. Unijní ministři zahraničí tak dlouho řešili blízkovýchodní konflikt, až odmítli návrh Stockholmu rozdělit Jeruzalém a vrátili se k ideji společné metropole pro dva státy. Izraelsko-palestinským konfliktem se na pražském sjezdu zabývali evropští socialisté.

Bomba ve vztazích Evropské unie k Blízkému východu nevybuchla. "Pyrotechniky", kteří ji zneškodnili, se stali ministři zahraničí sedmadvacítky.

Odmítli švédský návrh, aby se Jeruzalém, svaté město judaismu, křesťanství i islámu, rozdělilo na dvě části, přičemž z té východní by se stalo hlavní město budoucího palestinského státu.

EU, IZRAEL A PALESTINCI

Pro EU je Blízký východ důležitý. Vyřešením zdejšího konfliktu by Unie získala světovou diplomatickou prestiž. Sedmadvacítka prosazuje dvoustátní řešení konfliktu, tedy vznik nezávislé Palestiny.

Totéž chtějí i Palestinci, škodí jim ale vlastní nejednotnost - v Gaze vládne radikální Hamas, na Západním břehu Jordánu korupčními aférami pošpiněné hnutí Fatah. Palestinci trvají na kontrole nad východním Jeruzalémem.

Izrael to zásadně odmítá. Jedním z jeho "základních zákonů" (důležitostí odpovídají ústavě, kterou židovský stát nemá) je, že Jeruzalém je nedělitelné hlavní město Izraele.

EU se tak vrátila na pozici, na níž už byla. Tedy že by Jeruzalém měl být v budoucnu metropolí Izraele i Palestiny, dvou samostatných států.

"Konečný text (dohody ministrů) je prakticky jen opakováním přístupů, které Unie hlásá již několik let," konstatovala skepticky agentura ČTK, podle níž ministři kompromisu dosáhli po nejméně pěti úpravách.

"Jestliže má být (na Blízkém východě) skutečný mír, cesta k němu musí být nalezena cestou jednání o statutu Jeruzaléma jako budoucího hlavního města dvou národů - Izraele a Palestiny," uvedli ministři v poněkud bezzubém prohlášení.

Relativně vyvážený postoj EU vůči Izraeli a Palestině Švédové narušili před pár dny, kdy izraelský tisk odhalil, že chtějí z východního Jeruzaléma udělat metropoli Palestinců.

Podle diplomatických zdrojů ČTK je tato informace skutečně pravdivá, ale objevila se jen v první verzi návrhu.

"Česká republika podpořila závěry tak, jak jsou publikovány," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka.

V Jeruzalémě se nachází celá řada významných křesťanských, židovských i muslimských míst. Město je třetím nejsvětějším místem islámu hned po Mekce a Medině - podle Koránu odtud Mohamed vystoupil do nebe.

Socialisté tleskali muži, který kritizoval socialisty

Blízký východ byl na pořadu dne i na sjezdu evropských socialistů v Praze. Promluvil na něm jeden z palestinských lídrů, Nábil Šát ze hnutí Fatah.

"Jsme věrni demokracii i sociální spravedlnosti, ale je těžké toho dosáhnout za podmínek kolonizace a vojenské okupace. Jsme zbaveni kontroly nad půdou," postěžoval si na Izrael. A dodal, že chce mír - ale s Izraelci jako sousedy, ne jako okupanty.

Socialisté mu tleskali. Přitom když Palestinci mluví o okupaci - tedy o izraelských osadách - tak se zapomíná, že politika osadnictví v Izraeli začala za vlády izraelské levice (třebaže když se k moci dostal pravicový Likud, nastal osadnický boom).

Projev zástupce Izraele na kongresu nebyl plánovaný, sdělila iDNES.cz Silke Thomsonová. Izraelci ostatně nebyli ani na seznamu pozvaných hostů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video