EU zamete s nepořádkem na síti

  • 28
"Hello, hledám kluka v Belgii!" Každý den to zabliká na obrazovce počítače několikrát. Je to jedna z těch zpráv, o něž nikdo nestojí. A přece přicházejí: den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem. Nemá smysl odpovídat na to. Kdo odpoví, koleduje si jen o větší dávku.

Nemá ani smysl obracet se na policii - co ta asi tak udělá s lidmi, kteří denně zasílají miliony "odpadkových" zpráv z druhého konce Evropy nebo světa?

Úleva snad přijde v říjnu, kdy začne platit nařízení EU, zakazující rozesílat nevyžádané SMS a e-maily zvané anglicky spam.  "Je to velmi nepříjemné, bere to čas a samozřejmě také peníze," konstatoval komisař Erkki Liikanen, který prosazuje zákaz spamu pro celou unii.

Nevyžádané zprávy jsou stále škodlivější. Není to jen proto, že sloužívají k šíření pornografie či pedofilie. Jen loni zaplatily podniky EU za pracovní čas potřebný na odstraňování spamu asi dvě a půl miliardy eur. Tolik bylo třeba na mazání deseti miliard nevyžádaných zpráv, jež evropské společnosti denně dostávaly.

Podle společnosti MessageLab ztratí běžná unijní firma s 500 zaměstnanci kvůli spamu měsíčně 3300 liber. To je čtyřicet tisíc ročně - čili asi dva a půl milionu korun. Ještě před rokem tvořil spam podle MessageLab 2,3 procenta zásilek. Letos v květnu to bylo 55 procent. Její údaj se opírá o zkoumání 134 milionů e-mailů. Nevyžádaný byl každý druhý.

Unie chce proto zakázat rozesílání jakýchkoli nabídek po e-mailu, pokud k tomu nebude souhlas adresáta. Firmy smějí napříště oslovit jen ty, kdo už jsou jejich zákazníky. Bude to však jen částečná úleva: nařízení platí pouze uvnitř EU. Největší hříšníci jsou mimo Evropu zejména v USA, ale stále více i v Číně nebo v Jižní Americe.

Evropa proto závisí na kurzu, který zvolí zbytek světa - zejména USA. A tam to zatím vypadá zle. Zákon proti spamu se sice chystá i v Americe, ale vychází vstříc velkému byznysu: nevyžádané zprávy se smějí zasílat, dokud příjemce osobně nepožádá o zastavení zásilek.

Kalifornská senátorka Debra Bowen, která žádá tvrdší postup, tvrdí, že zasílání spamů "do odvolání" hájí obří koncerny jako Microsoft, AOL či Yahoo, které chtějí na spamu jen vydělávat.

Odmítnout všechny nevyžádané zprávy je totiž lidsky skoro nezvladatelné. Jak tvrdí Steve Linford z britské neziskové organizace Spamhaus, stačí, aby jen malá část amerických firem začala zasílat nevyžádané zprávy na evropské adresy, a každou z nich pak týdně zavalí 230 000 zpráv.

"Obrovsky to zasáhne Evropu, která nemá žádný způsob, jak proti těmto spamerům zasáhnout," varuje proto Linford. Jako by už nebylo dost problémů s America First Inc., Elegance Network, Stargate2000 či Empire Towers! Ještě je neznáte? Pokud máte počítač, můžete je poznat třeba už zítra.

Je to jen pár jmen ze seznamu 200 spamových gangů, na jejichž konto dnes podle Spamhausu připadá 90 procent nevyžádaných zpráv. Mezi tyto gangy patří i jihoamerická Superzonda. Ta rozesílá denně dvacet až třicet milionů nevyžádaných e-mailů, a jak uvedla stanice BBC, využila k tomu nedávno i počítače letecké firmy British Airways.

O agresivitě spamařů se mohlo před časem přesvědčit rovněž americké ministerstvo obchodu. Zřídilo si na zkoušku 250 nových e-mailových účtů. "Pak jsme si sedli a čekali, co se bude dít. Za osm minut od otevření zkušebních adres jsme na některé začali dostávat spam," řekla Hlasu Ameriky činitelka tohoto úřadu Eileen Harringtonová.

Když začal do Evropy přicházet spam od čínských gangů, sáhl nizozemský internetový provider XS4ALL k prosté obraně: jednoduše jejich oblast odpojil. To lze bez problémů udělat u Číny nebo u Afriky.

Ale pokud se tato "ochrana" začne používat šířeji, stane se ze světové sítě jen sbírka hůře či lépe "opevněných" domén. A může být hůře: někteří experti se obávají, že rostoucí vlna spamu ochromí nástup nové generace mobilních telefonů, do nichž je už zabudován internet.


Video