EU vytváří plán pro budoucí uspořádání Afghánistánu

Praha - Ministři zahraničních věcí členských zemí Evropské unie, kteří včera jednali v Lucemburku, vyzvali OSN, aby zajistila převzetí moci v Afghánistánu novou přechodnou vládou. Velká Británie, Francie a Spolková republika podaly své vlastní návrhy, jak by mělo vypadat budoucí uspořádání této země, kde v současnosti vládne militantní hnutí Taliban.

Evropská unie vyzvala k ustavení nové vlády v Kábulu, ale nepodpořila žádný z návrhů členských států na správní uspořádání. Ministři zahraničních věcí přijali prohlášení, ve kterém konstatují, že obyvatelé Afghánistánu si zaslouží opravdovou zastupitelskou vládu, která bude schopna reagovat na jejich požadavky a naděje. Taková vláda by měla nalézt v Evropské unii spolehlivého partnera.

Evropská unie rovněž vyjádřila plnou podporu akcím USA, které postupují v rámci práva na sebeobranu podle Charty OSN a rezoluce Rady bezpečnosti č. 1368.

Ministři rovněž zdůraznili nutnost zabránit humanitární katastrofě. V tomto smyslu Evropská unie rozhodla o uvolnění částky ve výši 316 miliónů eur na pomoc postiženým Afgháncům. V zájmu stabilizace regionu by se také měly upevnit vztahy s Pákistánem, Íránem, Indií a ostatními středoasijskými zeměmi.

Již 3. října francouzský ministerský předseda Lionel Jospin vystoupil před Národním shromážděním s akčním plánem pro Afghánistán, ve kterém nastínil politická a ekonomická opatření, pomocí nichž by mělo dojít k revitalizaci země a celé afghánské společnosti. Jednalo by se především o poskytnutí humanitární pomoci sedmi miliónům afghánských uprchlíků, vytvořením konzultačních struktur mezi Evropskou unií, USA, OSN a sousedy Afghánistánu, vytvoření prozatímní vlády pod kontrolou OSN, která by se stala regulérní zastupitelskou vládou, a přijetí programu, vedoucího k rekonstrukci země s pomocí EU a ostatních mezinárodních organizací.


Video