Euro.

Euro. | foto: Evropská komise.

EU upraví Lisabonskou smlouvu, chce fond pro země s finančními potížemi

  • 51
Evropská unie se na summitu v Bruselu shodla na změně Lisabonské smlouvy. Drobná úprava má umožnit vznik trvalého záchranného mechanismu pro země v hospodářských potížích. Na bankrotech se budou podílet i soukromí investoři, například banky.

K drobné úpravě dvou vět se sedmadvacítka rozhodla kvůli ustavení speciálního krizového mechanismu v šestnácti zemích, které platí eurem.

Ten má po roce 2013 vystřídat současný záchranný fond eurozóny, jehož platnost vyprší a eurozóna by tak neměla možnost zachraňovat země, které se ocitnou v problémech jako Irsko nebo Řecko.

Hlavní změnou ve srovnání se současným záchranným fondem je, že by se na případných bankrotech členských států měli podílet i soukromí investoři, především banky.

Změnu budou muset schválit všechny země Unie

Česká vláda před začátkem summitu uvedla, že bude trvat na tom, aby se tento krizový mechanismus týkal jen zemí eurozóny, a ne států jako je Česko. Změnu Lisabonské smlouvy ale musí schválit všechny státy Unie.

Prezident EU Herman Van Rompuy už je podle agentury Reuters vyzval, aby začaly pracovat na ratifikaci úpravy. Šéf českého kabinetu Petr Nečas zároveň naznačil, že si neumí představit situaci, kdy by se úprava obešla bez podpisu prezidenta Václava Klause.

Smlouva o reformě institucí EU, jejíž zdlouhavé schvalování Unii na čas uvrhlo do vážných problémů, začala platit teprve loni v prosinci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video