(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

EU si došlápla na kšeftaře se štěňaty, změny ale dopadly i na české mushery

  • 131
Změny v cestování se zvířaty po Evropské unii způsobily chovatelům nárůst byrokracie a výdajů. Na nové předpisy, ke kterým Brusel přiměly nelegální obchody se zvířaty, doplácejí především jezdci se psími spřeženími, tzv. musheři. U české Státní veterinární správy si vyjednali alespoň zmírnění dopadu evropského nařízení.

Lidé, kteří jedou do členského státu EU na soutěž či výstavu s více než pěti psy, kočkami nebo fretkami, musejí od května splňovat podmínky obchodního transportu.

Musheři to považují za likvidační. Přeprava zvířat v obchodním režimu totiž na majitele zvířat klade výrazně přísnější požadavky. Před každou jízdu do zahraničí musí jít se psem na vyšetření k veterináři a pro potvrzení na státní veterinu. To samé je nutné opakovat v zahraničí každé tři dny. Musheři přitom na závodech někdy tráví i několik týdnů.

"To bychom nemohli reálně splnit. Víc času bychom trávili vyřizováním administrativy než samotným ježděním," podotýká Jiří Krejčí z České asociace sportů psích spřežení.

Všem chovatelům při cestování po Unii dosud stačil pas a identifikace zvířete a potvrzení o očkování proti vzteklině.

Chovatelům pomohla Státní veterinární správa

Majitelé psů si na organizační i finanční zátěž stěžovali Státní veterinární správě. "Snažili jsme se jim vyjít vstříc, aby to měli jednodušší," říká její mluvčí Josef Duben. Od listopadu tak chovatelé zvířat podstupují úřední kolečko jen doma před odjezdem.

S certifikátem od krajské veterinární správy, který platí čtyři měsíce na jeden výjezd, už po nich lékaři či policisté v jiných zemích EU nemůžou požadovat nic dalšího.

Jezdci s psími spřeženími to sice považují za zmírnění nařízení, ale stále jako starost navíc. "Chcete vyrazit v sobotu večer a kde seženete na veterinární správě úředníka, který vám dá razítko? Pro toho, kdo jezdí na závody do zahraničí často, je to problém," myslí si Krejčí.

Evropská unie přistoupila ke změnám, aby zabránila skrývání obchodní činnosti pod sportovní či chovatelské akce. Kšeftovalo se především se štěňaty. "Měli jsme informace, že se i z České republiky nelegálně vyvážejí zvířata," říká bez dalšího upřesnění Duben.

Unie uznává dopad na chovatele, změnu ale nechystá

Nežádoucí účinky květnového nařízení připustili v říjnu i členové Stálého veterinárního výboru Evropské komise. Jeho změna se ale podle mluvčího Dubna zatím nepřipravuje.

Nařízení se v praxi příliš nedotýká účastníků zvířecích výstav. "Není totiž moc lidí, kteří by vyráželi s více než pěti psy. Zatím se kvůli tomu na nás nikdo neobracel," říká mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá.

V cestování se zvířaty dochází i k dalším novinkám. České dráhy končí s přepravou zvířat bez doprovodu. Od 12. prosince je možné živá zvířata převážet jen jako zavazadlo s lidským doprovodem.

Od 3. července 2011 musí svého psa povinně očipovat každý, kdo chce cestovat do států Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video