Angela Merkelová o schválení dohody hodně stála. Šéf Evropské komise Barroso zase mluvil o důležitém rozhodnutí pro budoucnost | foto: Reuters

EU se zavázala, že sníží emise skleníkových plynů

  • 217
Ekologové mohou slavit. Bruselský summit Evropské unie přijal závazek ke snížení emisí oxidu uhličitého a zvyšování podílu energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. Česku se takové plány příliš nezdají. Oxidu produkuje nadprůměrně a v produkci "zelené" energie je pozadu.

Na dosažení shody tlačila především německá kancléřka Angela Merkelová. Německo nyní zemím EU předsedá. Text dohody označila za průlomový.

"Evropské klimatologické a energetické politice dodá novou kvalitu," prohlásila.

Účastníci summitu se shodli na dvou zásadních bodech. Do roku 2020 mají členské země vyrábět pětinu energie z obnovitelných zdrojů a celkové emise oxidu uhličitého mají klesnout o 20 procent oproti roku 1990.

Francouzský prezident Jacques Chirac přijíždí na summit. Paříž v Bruselu hájila jadernou energii

Plán si pochvaluje i šéf Evropské komise José Manuel Barroso. "Je to ambiciózní, ale realistický cíl," prohlásil. "Tato rozhodnutí jsou velmi důležitá pro budoucnost naší planety," dodal.

Východoevropský dým
Zatím není jasné, zda budou cíle závazné nebo dobrovolné. Zemím bývalého východního bloku, tedy i Česku, se plán příliš nezdá. Chudší země orientované na těžký průmysl a závislé na energii z uhlí by musely výrazně investovat například do větrných a solárních zdrojů.

Česko, reprezentované premiérem Mirkem Topolánkem a ministry Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem, dohodu nakonec přijalo. Podle Topolánka rozhodlo, že bere v potaz situaci jednotlivých zemí.

"Podařilo se prosadit, aby se dvacet procent obnovitelné energie počítalo plošně za celou Evropu. Normu nemusí plnit každý stát zvlášť," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Česko se společně s Francií snažilo také o to, aby se do energie z obnovitelných zdrojů počítala i jaderná energie. Merkelová to ale odmítá.

Demonstrace za "čistou" energii
Do Bruselu dorazilo i několik stovek demonstrantů, kteří se snažili dotlačit politiky k dohodě.

"Česká republika je mezi čtyřmi zeměmi, které produkují nejvíce CO2 na hlavu. Jsme 40 procent nad evropským průměrem, emise bychom měli radikálně snížit," řekla ČTK Jana Kubáňová z hnutí Duha, která také protestovala v Bruselu.

V Bruselu demonstrovali aktivisté ze všech koutů Evropy

Ekologické iniciativy by podle ní přivítaly, kdyby byl závazek produkce energie z obnovitelných zdrojů vyšší než 20 procent, ale i tak považují výsledek za dobrý.

EU by byla údajně ochotná uvažovat i o 30 %, ale v takovém případě by se k jednání musely přidat i Spojené státy a další tahouni světové ekonomiky i znečišťování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video