Maďarský prezident Lászlo Sólyom na hraničním mostě mezi Maďarskem a Slovenskem u Komárna (21. srpna 2009)

Maďarský prezident Lászlo Sólyom na hraničním mostě mezi Maďarskem a Slovenskem u Komárna (21. srpna 2009) | foto: ČTK

EU se Maďarů nezastala, Slováci měli právo vykázat jejich prezidenta ze země

  • 21
Slováci si mohou oddechnout. Podle Evropské komise neporušili pravidla EU, když loni v srpnu odepřeli vstup maďarskému prezidentovi na své území. Údajně kvůli tomu, že to bylo v den výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy. To Budapešť rozlítilo a stěžovala si v Bruselu.

Maďarský prezident Lázsló Sólyom loni v srpnu chvíli přešlapoval na hraničním mostě nedaleko jihoslovenského Komárna, kde na něj u sochy sv. Štěpána čekaly na slavnostní odhalení asi dvě tisícovky lidí. Nakonec na slovenské území nevstoupil, návštěvu zrušil a vrátil se do Budapěšti.

Vrcholní slovenští politici ho tehdy opakovaně vyzývali, aby návštěvu zrušil. Údajně proto, že se měla odehrát 21. srpna, tedy v den dvaačtyřicátého výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Slovenský premiér Fico tehdy ceremoniál a příjezd maďarského prezidenta označil "drzost nehrubšího zrna". Hrál na nacionalistickou strunu a rozčiloval se, že na místě, kde nepovolili sousoší Cyrila a Metoděje, má stát sv. Štěpán, tedy zakladatel uherského státu.

Politkům také vadilo, že se Sólyom nechtěl setkat s žádným vysoce postaveným slovenským představitelem. Pozvánku nedostal ani jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič. (viz článek o zákazu vstupu maďarského prezidenta)

Budapěšť slovenské výhrady odmítla a stěžovala si u Evropské komise. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě napjaté a k dalším sporům přispívají hlavně spory o maďarskou menšinu na Slovensku či nedávno schválený jazykový zákon, na který si Maďaři v Bruselu také marně stěžovali. (o přijetí sporného zákona zde)

Stížnost je neopodstatněná, Slováci nepochybyli

Evropská komise se teď ale nechala slyšet, že je maďarská stížnost kvůli zákazu vstupu do země neopodstatněná.

"Z analýzy Komise vyplývá, že ustanovení smlouvy Evropské unie a sekundárních právních předpisů se neuplatňují na návštěvy vykonávané hlavou členského státu na území jiného členského státu, a proto podle názoru komise toto údajné porušení není opodstatněné," uvedla EK v prohlášení s tím, že normy, na něž se Budapešť snaží odvolat, se týkají jen lidí, kteří cestují soukromě.

Tímto závěrem Brusel potěšil především slovenské ministerstvo zahraničí, podle kterého "se celá kauza, která nikomu neprospěla, tímto uzavře a poslouží už jen jako impulz k sebereflexi těm, kdo viděl viníka jen na jedné straně".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video