Václav Klaus v Berlíně také varoval před narůstáním nacionalistických nálad.

Václav Klaus v Berlíně také varoval před narůstáním nacionalistických nálad. | foto: David Neff, MAFRA

EU rozšiřováním ztrácí svobodu, hlásá Klaus. Unii přirovnal ke komunismu

  • 1256
Evropská unie ztrácí neustálým rozšiřováním schopnost rozhodovat. Lisabonská smlouva nepřinesla do evropského prostoru víc demokracie a svobody. Svoboda a prosperita v Evropě jsou ohroženy. Takové věty zazněly na Humboldtově univerzitě v Berlíně při přednášce českého prezidenta Václava Klause.

Podle Klause není dnešní stav Evropy dobrým východiskem pro dosažení ideálu. Evropa je složitým systémem poskládaným z historických nánosů, předsudků, zatěžujících dějinných zkušeností a taky zájmů jednotlivých států a jedinců, stojí v textu přednášky, který má redakce iDNES.cz k dispozici.

"Pohybovat se po tomto terénu bez respektu k jeho křehkosti a zranitelnosti je projevem politické slepoty a hluchoty, což v sobě skrývá veliká rizika. Já takový respekt k Evropě cítím. Chci Evropu, která bude založena na racionální a přátelské spolupráci rovnocenných a suverénních států, nikoli shora uměle organizovanou 'domovinu' všech Evropanů," řekl v Berlíně Klaus.

celý projev Václava Klause si přečtěte zde

"Ale zejména chci občanství jako výchozí princip uspořádání jakéhokoli lidského společenství, ve kterém je možné svobodně žít. Tím se také Evropa až dosud od zbytku světa nejvíce odlišovala," vzkázal prezident.

Podle něj nejde vytvořit občanství na úrovni kontinentu, to může existovat jen v rámci přirozených státních útvarů. Vůli Evropské unie organizovat shora přirovnal k postupům komunismu.

"Komunistický režim rovnoprávnost a suverenitu států také popíral. Byl organizován shora, nikoli zdola (...) A právě tímto zkušeností zostřeným pohledem pozoruji dnešní Evropskou unii a řadu jevů, které pokládám za mimořádně nebezpečné," stojí v Klausově projevu.

Občané vidí vrozené vady Unie, míní Klaus

Evropská unie se neustále rozšiřuje a prohlubuje a tím se podle Klause stala méně homogenní a ztrácí také schopnost rozhodovat.

Vladimír Špidla

Reakce bývalého eurokomisaře

"Tvrzení, že v Evropské unii je ohrožena svoboda a prosperita, u tak zkušeného politika a ekonoma, za kterého se Václav Klaus považuje, nechápu. V Evropě nikdy nebyl životní standard tak vysoký a občanské svobody tak garantované jako dnes."
"To, za co se Václav Klaus přimlouvá, je návrat do doby Společenství národů mezi světovými válkami. To ale, jak války prokázaly, naprosto selhalo. Právě tehdy se ukázalo, že zajištění míru je tak složitá záležitost, že ji nelze zvládnout jen dohodami mezi jednotlivými státy."
"Kromě toho: bez Evropské unie, ve které se i malé státy podílí na rozhodovacím procesu, by Evropa připomínala konstrukci, která vznikla na území rozpadlého Sovětského svazu. Státy jsou sice nezávislé, ale pod silným vlivem Ruské federace. Nás by dominovaly velké státy v Evropě, aniž bychom mohli rozhodování nějak ovlivnit."

"Podstatnou změnou však je i to, že sami občané členských zemí EU nejsou přesvědčeni o prospěšnosti současného evropského vývoje. Vidí nejrůznější defekty evropského integračního procesu a začínají si uvědomovat, že to nejsou podružné vedlejší efekty, ale spíše vrozené vady, které nejsou odstranitelné. Všimli si nedemokratických postupů při prosazování užšího a těsnějšího modelu evropské integrace a nechápou, proč musí mít Evropa ústavu za každou cenu (...) Začínají se stále více a stále častěji ptát, jaký to všechno má smysl," uvedl Klaus.

Podle Klause nastal v Evropě podivný stav. "Politické elity EU – na první pohled – dosáhly svého: EU má svou ústavu, prezidenta, ministryni zahraničí. Je tedy státem – i když bez vlajky a hymny. Ve skutečnosti je ale všechno jinak. Vlajky EU naopak vlají skoro všude a hymna EU se hraje stále častěji, i když byly z Lisabonské smlouvy výslovně vyškrtnuty. Přitom ale současně všichni vidí, že funkce prezidenta a ministra zahraničí jsou spíše formální a že skutečná moc i nadále spočívá v tandemu Německo – Francie. Jeho síla je Lisabonskou smlouvou ještě posílena," upozorňuje český prezident.

Porostou nacionalistické nálady, varuje

"Pokládám za scestné usilovat o hladší a rychlejší fungování EU na úkor svobody a demokracie, o což zjevně usilují jiní," dodal.

Varoval také, že může dojít k narůstání nacionalistických nálad. "Nejsem si jist, zda to ve své většině občané členských států vědí, a už vůbec ne, jestli to tak skutečně chtěli. Obávám se, že ani jedno, ani druhé. Bude proto zajímavé sledovat, jak budou na praktické důsledky uspořádání EU podle Lisabonské smlouvy v následujících letech reagovat. Očekávám, že dojde k narůstání nacionalistických nálad, což je pravý opak ideálů, jimiž byly a jsou vedeny politické elity rozhodujících zemí EU při svých pokusech o stále těsnější a hlubší integraci," uvedl také český prezident s tím, že dojde k narůstání demokratického deficitu a k dalšímu vzdalování politiků od občanů.

"Ve své knize věnované problematice globálního oteplování se ptám 'Co je ohroženo: klima, nebo svoboda?' Nyní, po Lisabonu, se musím analogicky ptát: 'Co je ohroženo v Evropě?' Má odpověď je podobná jako v případě takzvaného globálního oteplování: 'Ohrožena je svoboda a prosperita.'," uzavřel.

Souhlasíte s Václavem Klausem, že fungování Evropské unie připomíná komunismus?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 20. května 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 9215
Ne
Ne 2616

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video