Slovinsko znovu otevřelo hranice, do země se nahrnuly tisíce lidí

  • 1695
Slovinsko se rozhodlo na své území pustit další migranty mířící z Chorvatska dál do Evropské unie. Uprchlíci, které chorvatské úřady od neděle posílaly k hranicím, zde museli čekat hodiny v dešti a chladu. EU podle listu Financial Times chystá plán na přemístění 200 000 uprchlíků z Turecka, Libanonu a Jordánska.

Do Slovinska přišlo během pondělí z Chorvatska už kolem 5 000 migrantů a dalších 1 200 by mělo ještě přijet vlakem. Slovinské ministerstvo vnitra viní Záhřeb, že ignoruje jejich prosby a snahy omezit příval uprchlíků.

Stovky migrantů pocházejících zejména z blízkovýchodních zemí strávily noc v dešti a chladu na chorvatsko-slovinské hranici. Chorvatské úřady tam vyslaly vlak s uprchlíky navzdory slovinskému prohlášení, že Slovinci už další lidi nepřijmou, uvedla agentura AP.

Vlak, ve kterém bylo asi 1 800 lidí, dorazil na hranici v časných ranních hodinách. Chorvatská policie migranty nechala vystoupit, na druhé straně ale hranici stráží slovinská policie, která tam postavila zátarasy a snažila se zabránit uprchlíkům v hromadném vstupu.

Uprchlíci, mezi kterými jsou i ženy a děti, se následně pokoušeli najít způsob, jak se do Slovinska dostat. Místní úřady to ale povolily jen malým skupinkám.

Z druhé strany jim přitom chorvatská policie bránila v tom, aby se vrátili zpátky do země. Jak uvedla slovinská policie, dosud bylo z vlaku registrováno a vpuštěno do země 150 žen a dětí. Po Slovinsku otevřel znovu hranice i Chorvatsko a podle agentury AP se následně ze Srbska do Chorvatska nahrnulo několik tisíc uprchlíků.

Uprchlíci zůstávají uvězněni v balkánských státech

Uprchlická krize

Běženci začali využívat trasu přes Slovinsko poté, co Maďarsko v noci na sobotu uzavřelo svou zelenou hranici s Chorvatskem. Hranice Slovinska s Chorvatskem je vnější hranicí schengenského prostoru. Z tohoto důvodu chce Slovinsko všechny uprchlíky registrovat.

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uvíznou nejen v Chorvatsku, ale i ještě dále v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, kudy míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.

Jak oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), v Srbsku je v současné době více než 10 000 migrantů, kteří tam zůstali uvězněni kvůli nejrůznějším omezením panujícím na hranicích zemí dále na západě Evropy.

„Je to jak obrovská řeka lidí, jestliže ji někde zastavíte, jinde dojde k záplavám. Právě to se nyní děje,“ uvedla mluvčí UNHCR Melita Šunjićová. „Máme nedostatek jídla, přikrývek, všeho,“ dodala.

Do země přitom budou nejspíš v příštích dnech neustále proudit další stovky migrantů. Sousední Makedonie totiž zaznamenala o víkendu opět obrovský nápor běženců. Od sobotní šesté hodiny večerní do šesté hodiny večerní v neděli do země vstoupilo 10 000 uprchlíků, uvedla agentura AFP s odvoláním na humanitární pracovníky na hranicích. Nejvíce lidí prý přicházelo z Řecka zejména kolem půlnoci. Do Řecka se uprchlíci dostávají na člunech z Turecka.

Protislužba Turecku

Evropská unie připravuje plán, podle kterého by si členské státy mohly přerozdělit dvě stě tisíc běženců z táborů v zemích jako Turecko, Jordánsko či Libanon. Brusel by návrh mohl představit již příští rok v březnu v rámci reforem zaměřených na omezení přílivu běženců z Turecka a okolních zemí do EU.

Plán na rozsáhlé přemístění běženců se chápe jako protislužba za případnou dohodu s Tureckem. Brusel doufá, že tohoto dlouhodobého kandidáta na členství v unii přesvědčí, aby hrál větší roli v úsilí zastavit příliv běženců do Evropy, napsal v neděli list Financial Times.

Unijní činitelé budou přihlížet k doporučení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který EU vybídl k přemístění zhruba 200 tisíc uprchlíků přímo ze zemí mimo EU, jako je Turecko či Libanon. O konečném počtu se podle činitelů ještě nerozhodlo. Dohoda z letošního léta počítá s přerozdělením 20 tisíc běženců.

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli přislíbila ústupky Turecku výměnou za to, že pohyb migrantů na svém území co nejvíce zablokuje. Během návštěvy v Ankaře slíbila, že se Berlín zasadí o urychlení procedur v udělování víz tureckým občanům a také rozhovorů o vstupu do EU.

Šéfka německé vlády rovněž vyjádřila naději, že Turecko po předčasných listopadových volbách vyvine úsilí k usmíření se separatistickými Kurdy, s nimiž turecká armáda oživila ozbrojený konflikt.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue