Jestli mě budete takhle zlobit, tak budu navrhovat vyloučení Německa z EU, škádlil Klaus kancléřku Merkelovou | foto: ČTK

EU přijala výroční deklaraci, Česko má výhrady

  • 40
Prezidenti a premiéři sedmadvaceti členských států EU v Berlíně přijali deklaraci k 50. výročí evropské integrace. Česko mělo k textu vážné výhrady. Zasadilo se o to, aby vypadly zmínky o euroústavě. Za všechny státy deklaraci podepsala pro jistotu jen německá kancléřka Merkelová.
popisekEU slaví 50 let
Od EHS k euru

Svůj podpis připojili rovněž šéfové Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering a Evropské komise José Barroso. Všichni tři ve svých projevech zdůraznili potřebu reforem unijních institucí, které jsou základem euroústavy.

Deklarace měla podle původních záměrů Německa, které nyní EU předsedá, prolomit ledy po odmítnutí evropské ústavy v referendech ve Francii a v Nizozemsku.

Kvůli odporu Polska, Británie a ČR ale v deklaraci není zmíněna evropská ústava, obsahuje jen odkaz na reformy, které mají postavit Unii na "obnovený společný základ" do voleb do europarlamentu v roce 2009. Praha už předem oznámila, že toto datum považuje za nezávazné, stejně jako celý dokument.

Angela Merkelová zopakovala záměr, aby se v závěru německého předsednictví, tedy v červnu, schválil "jízdní řád" účinné institucionální reformy.

Manželka by vám to vytmavila, argumentoval Klaus
Česko zastupoval na slavnostní ceremonii prezident Václav Klaus. Do poslední chvíle se přel s evropskými politiky o to, zda Unie deklaraci potřebuje.

Kritizoval třeba to, že obsahuje zmínku o rovnosti pohlaví. "Vy jste proti ní?" řekla mu prý Merkelová. Ne, ale nechápu, proč by měla být zmiňována, odvětil. V debatě pak vyrukoval s nečekaným argumentem - při včerejším slavnostním koncertu si spočítal, kolik je v Berlínské filharmonii mužů a kolik žen.

"Já jsem spočítal, že v osmdesátičlenném orchestru bylo devět žen. Jestli mě budete takhle zlobit, tak budu navrhovat, aby Německo bylo vyloučeno z EU, protože nezastává rovnováhu žen a mužů," líčil prezident novinářům svůj rozhovor s kancléřkou.

"Já myslím, že je potřeba tyhle věci brát do důsledků. Buď jsme seriózní, nebo nejsme seriózní. Já jsem si na rozdíl od ostatních v sále ten počet žen a mužů ve filharmonii spočítal. Je to devět ku 71. Takže jestli někdo chce vést tirády o rovnoprávnosti, tak ať začne u sebe," prohlásil Klaus.

Do debaty se vložila i manželka britského premiéra Cherie Blairová, podle níž jsou ženy diskriminovány. "Moje manželka by vám to vytmavila," odvětil Klaus a pozval ji do Prahy, aby to spolu obě ženy probraly.

Český prezident na rozdíl od naprosté většiny evropských státníků přijel do Berlína bez manželky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video