Lídři EU: zleva evropský prezident Van Rompuy, šéf Evropské komise Barroso a lídr Evropského parlamentu Schulz

Lídři EU: zleva evropský prezident Van Rompuy, šéf Evropské komise Barroso a lídr Evropského parlamentu Schulz

EU převzala Nobelovku za mír, euroskeptičtí Češi chyběli

  • 162
Trojice lídrů Evropské unie převzala na radnici v norském Oslu letošní Nobelovu cenu za mír. Ceremonii přihlížely dvě desítky evropských státníků, ti čeští však mezi nimi chyběli.

Ocenění získala EU jako celek. Z rukou předsedy Nobelova výboru Thorbjörna
Jaglanda ho pak symbolicky převzali unijní prezident Herman Van Rompuy,
předseda Evropské komise ("evropský premiér") José Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Klaus k neúčasti

Neúčast vrcholného představitele České republiky na slavnostním předání Nobelovy ceny za mír Evropské unii není významná, nestojí ani za diskusi. Na dotaz novinářů to řekl prezident Václav Klaus.

"Kdyby to nerozehrála (média), tak by si toho v Oslu vůbec nikdo nevšiml. Nepovažuji to za významnou věc, která vůbec stojí za diskusi," řekl Klaus.

Ceremonii byli přítomni i nejvyšší zástupci některých národních vlád. Kromě jiných do Osla přicestovali i francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merekelová či polský premiér Donald Tusk. Čeští představitelé v Oslu chyběli: pozvání nepřijal prezident Václav Klaus, omluvil se i premiér Petr Nečas (více o neúčasti českých státníků čtěte zde).

Účast odmítl také například britský premiér David Cameron a další politici.

Šéf nobelistů Jagland zdůraznil, že Unie se velkou měrou podílela na přeměně starého kontinentu ze "světadílu války na světadíl míru" a že její vznik byl "krokem vpřed". "V čase nejistoty tento den lidem v Evropě a na celém světě připomíná základní účel Evropské unie: teď i v budoucnu spojovat dohromady evropské národy," dodal evropský šéf Van Rompuy.

Volba letošního laureáta Nobelovy ceny za mír vzbudila i kritické reakce. Rozhodnutí odsoudila třeba trojice dřívějších nositelů ceny včetně jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutua, podle nichž EU rozhodně není zastáncem míru. Jiní zase upozorňovali, že není moudré oceňovat spolek, který se nyní klopotně potýká se závažnou hospodářskou krizí.

Takovou kritiku ale hlavy unijních institucí mezi řádky odmítli. "Dnes držíme jeden z nejviditelnějších symbolů jednoty v rukou. Je to euro, měna Evropské unie," bránil projekt společné měny a společnou ekonomickou budoucnost sedmadvacítky předseda EK Barroso.

Český prezident Václav Klaus známý svými euroskeptickými názory v říjnu označil udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii za tragický omyl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video