EU pošle dobytek na smrt

Evropská komise se rozhodla prosadit porážku dvou milionů kusů hovězího dobytka. A to i přesto, že jde o nákladný plán. Co vypadalo zprvu jako povšechná úvaha, je nyní téměř jisté: krávy starší třiceti měsíců čeká smrt. Unie doufá, že tak ztiší znervóznělou veřejnost a napomůže návratu spotřebitelské důvěry. Nebude to levný úkol: zemědělský komisař EU Franz Fischler uvedl, že bude zapotřebí zhruba miliarda eur. Unie podle něj zaplatí asi sedmdesát procent těchto nákladů, o zbytek se podělí členské státy. O těchto plánech Bruselu rozhodnou s konečnou platností ministři zemědělství EU v pondělí.

EU: dva miliony krav čeká smrt
Jako Damoklův meč se nad hlavami dvou milionů evropských krav vznáší přízrak zbytečné smrti. Evropská unie chce totiž pomocí "nákupů (krav) za účelem zničení" zažehnat stále rostoucí paniku spotřebitelů.

Z nemoci šílených krav má strach i Česko - veterináři zakázali dovoz hovězího skotu ze všech zemí, kde se nákaza objevila.

To, co ještě ve středu vypadalo spíše jen jako teoretická úvaha, kterou mohou politici smést ze stolu, se včera změnilo ve znepokojivou realitu.

Poté, co veterinární výbor včera neschválil návrh na zákaz masokostní moučky, může být opatření hlavním nástrojem EU k obnovení spotřebitelské důvěry.

Činitelé unie počítají s tím, že EU bude muset v příštích měsících vykoupit a zlikvidovat až 625 tisíc tun masa ze starších kusů, které neprošly testy proti BSE. "To jsou tedy asi dva miliony krav," prohlásil Gregor Kreuzhuber, mluvčí komisaře pro zemědělství.

Veterinární výbor unie se sice neshodl na zákazu masokostní moučky, kterou se kraví nemoc šíří (a tak o tom budou v pondělí znovu jednat politici), ale na návrhu odstranit nejisté krávy nic neměnil. Naopak, potvrdil úmysl testovat všechna zvířata nad 30 měsíců.

"Nemoc šílených krav je celoevropský problém, který vyžaduje celoevropské odpovědi. Je potřebná silná akce. Musíme obnovit důvěru spotřebitelů," hájil tvrdý postup Bruselu Kreuzhuberův šéf, komisař Franz Fischler. 

Onemocnění vyvolává poruchy nervové činnosti a končí celkovou paralýzou organismu. Nemoc ničí mozkovou tkáň, která se po čase začne podobat staré houbě.

Na vyhubení dvou milionů krav je připraven i unijní rozpočet, jenž musí pomoci poškozeným zemědělcům. Fischler však nevyloučil, že počet nepoužitelných zvířat může být ještě vyšší, protože poptávka poklesne ještě více, než se zatím předpokládá.

To by však byl vážný problém, který by podkopal i těžce dosažený rozpočtový kompromis z loňského summitu v Berlíně, kde se vyčlenily první peníze na rozšíření EU.

V unii žije asi sedm milionů krav starších tří let a dalších devět milionů starších dvou let. Nemoc BSE se ve vyvinuté formě vyskytuje u zvířat nad 30 měsíců.

Maso z těchto dobytčat může jít nyní ke spotřebiteli jen tehdy, když projde přísnou kontrolou proti BSE.

Takové kontroly však státy zatím neprovádějí a nejsou na ně ani připra

Nemoc šílených krav - obávaný zabiják
Nová lidská choroba, varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, se objevila ve Velké Británii před pěti lety. Tato nemoc je spojena s nemocí šílených krav, označovanou jako BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Člověk se jí může nakazit konzumací masa nakaženého hovězího dobytka. V Británii podlehlo této nemoci, napadající lidský mozek, už sedmdesát lidí. Podle některých odhadů by do roku 2040 tato nevyléčitelná choroba mohla postihnout až 136 tisíc lidí.
veny, a proto musí bez užitku zemřít až dva miliony krav.

Jejich maso nesmí podle záměrů unie dál do potravního řetězce, a tak vzniká otázka, co s ním: zlikviduje se ihned, nebo bude muset čekat ve skladech? Unie dává jasně přednost první variantě. Ta je o několik set milionů eur levnější než likvidace po skladování.

Fischler však připustil, že je znepokojen ekologickými důsledky takové masové likvidace, kterou lze provést jen spálením mrtvých dobytčat. Avšak zdroj EU v tom neviděl větší problém: maso může posloužit jako palivo i jinak.

Drastická akce proti kravám má zastavit povodeň špatných zpráv od zemědělců i spotřebitelů: v Německu už třetina lidí tvrdí, že nechtějí jíst hovězí, na burze dobytka ve Frankfurtu klesla poptávka po skotu o čtyřicet procent, ve Francii klesla jeho cena o čtvrtinu, v Británii, kde BSE začala, se začínají bát i francouzských salámů a na hovězí z Irska bylo vyhlášeno první embargo.

I včerejší francouzsko-britský summit se musel obejít bez hovězího, přestože obě země dosud patřily k milovníkům tohoto masa.

Nemoc šílených krav vyvolává při přenosu na člověka Creutzfeld-Jacobovu nemoc (CJD), která ničí lidský mozek. Na tuto nemoc zemřelo v Británii už osmdesát lidí, ve Francii dva lidé. Podle studie britských odborníků si může epidemie CJD, která se jinak vyskytuje velmi vzácně, vyžádat životy až 130 000 Angličanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue