První "ministryně zahraničí" EU Catherine Ashtonová

První "ministryně zahraničí" EU Catherine Ashtonová | foto: AP

EU pošle do světa tisíce diplomatů v obrněných limuzínách. Za miliardy

  • 123
Evropská unie utratí miliony eur za neprůstřelné limuzíny pro svůj diplomatický sbor. Obrněné vozy ochrání třeba i šest úředníků na titěrném tichomořském ostrůvku Vanuatu. Kromě nich do světa vyrazí další tisíce nových unijních diplomatů. A to v době, kdy členské státy šetří a zavírají své ambasády.

"Marnotratnost služby EEAS nezná mezí," rozzlobila se poslankyně euroskeptické Britské strany za nezávislost (UKIP) Marta Andreasenová na adresu evropského úřadu pro vnější služby, tzv. ministerstva zahraničí EU, který od loňského prosince vede Catherine Ashtonová.

"S těmi opancéřovanými limuzínami si hrají na Jamese Bondy. Británie oslabuje a zavírá své ambasády a náš mezinárodní hlas zaplavují kariérní eurokrati na luxusních postech," uvedla bez servítek po zjištění, že úřad baronky Ashtonové pro své diplomaty hodlá nakoupit 150 obrněných limuzín za více než 56,3 milionu dolarů (asi 9,4 miliardy korun).

Podle EEAS je v ceně i čtyřletá údržba a přeprava do cílových destinací. I ty by mohly být námětem k diskuzi, v rámci spravedlivého dělení má totiž každý kontinent nárok na třicet limuzín. Jeden vůz tak kupříkladu skončí na tichomořském ostrůvku Vanuatu, který obývá zhruba 230 tisíc lidí a kde je hrozba teroristického útoku minimální.

ROZPOČET ČESKÉHO MZV

MZV by podle návrhu mělo příští rok od státu dostat zhruba 5,38 miliardy korun, tedy podle propočtů zhruba o 700 milionů korun méně než letos. Černínský palác nejspíš nepožádá o navýšení prostředků a bude se snažit vyjít se sníženým rozpočtem.

V době, kdy většina členských států včetně České republiky z důvodu šetření zavírá své ambasády a přemítá o různých řešeních typu tzv. létajících diplomatů (pozn. red., diplomat, který by se do země přesouval podle potřeby), pracuje loni vytvořené ministerstvo zahraničí EU na utracení svého rozpočtu ve výši 13 miliard dolarů (takřka 229 miliard korun) bez zábran.

Vydatně tomu napomáhá i rozmísťování vybraných členů sedmitisícového diplomatického sboru po celém světě.

EU pošle na Barbados 46 diplomatů

Kupříkladu na zmíněném Vanuatu bude mít Evropská unie šest diplomatů. O něco větší Barbados v Karibiku, kde žije necelých 290 tisíc lidí, bude obhospodařovat 46 evropských úředníků a Papuu Novou Guineu 27. Na Ukrajinu jich zamíří necelá stovka, přesně 96, a padesát sedm zaměstnanců EEAS se přesune do Vietnamu. V řadě českých zastupitelství se o celý chod povětšinou starají dva až tři diplomaté.

Přes sto evropských diplomatů se navíc může těšit na mzdu vyšší, než dostává třeba britský ministr zahraničí William Hague. A ten si ročně přijde na skoro 135 tisíc liber (asi 3,8 milionu korun). Ani plat ministryně Ashtonové není žádná ostuda. Baronka je s 230 tisíci liber ročně (6,5 milionu korun) nejlépe placenou političkou v západním světě.

Podle mluvčího EEAS se Ashtonová v souvislosti s nařízením nakoupit limuzíny za miliony domnívá, že nelze upřednostňovat cenu před bezpečností. "Budeme se ale snažit přepravit tyto vozy především do míst, kde cítíme, že jsou potřeba," citoval mluvčího britský list The Daily Telegraph.

UZAVÍRÁNÍ ČESKÝCH AMBASÁD

Česká diplomacie už letos zavřela velvyslanectví v angolské Luandě a konzulát v kanadském Montrealu. (více zde)

Na konci srpna vláda rozhodla o brzkém uzavření velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Kostarice, Keni a Jemenu. Uzavřít se má také generální konzulát v Indii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video