Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Odběr krve, pacient, nemocnice, lékař | foto: Profimedia.cz

EU otevírá české nemocnice bohatým pacientům z ciziny

  • 64
Žlučník jsem si nechal vzít v Česku, ale kyčel mám ze Slovenska. Takto se v budoucnu mohou bavit němečtí či britští důchodci. EU se totiž včera dohodla, jak budou pojišťovny proplácet operace v zahraničí. Česko se musí obrnit. Pro západní státy bude výhodnější posílat pacienty tam, kde je levněji.

Ministři zdravotnictví včera po letech hádek dohodli, jak mají pojišťovny proplácet zákroky svých pacientů v zahraničí. Nutil je k tomu rozsudek Evropského soudního dvora.

Pacienti budou moci hledat ošetření za hranicemi a chtít od své pojišťovny, aby jim to proplatila. Ta však dá jen tolik, kolik má na domácí operaci. Nynější "divočina", která byla pro mnohé české pacienty výhodnější, tak dostane nový řád.

Nejde o urgentní ošetření, to už dostanete v členských zemích EU bez potíží nyní. Jde o domluvené operace. Pacienti budou muset s doporučením od lékaře požádat své pojišťovny o předběžný souhlas před zákrokem.

Změny mají dát pravidla pacientům, kteří se chtějí nechat léčit nebo operovat v jiné z 27 zemí EU, třeba proto, že doma musí na zákrok čekat déle. V Česku je to například u výměny kloubů.

Zaberou brzdy?

Směrnice má několik brzd, aby státy nezruinovala. O vyslání pacienta rozhodne lékař a pojišťovna může platbu odmítnout, pokud by šlo o extra drahé léky nebo delší pobyt v nemocnici. Je otázka, nakolik brzdy zaberou na lékaře z "chudších" zemí, kterým západní pacienti mohou přinést kýžený zisk.

Zahltí tedy české nemocnice němečtí pacienti? Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková míní, že ne.

"Pokud bude dodržen princip, že poskytování zdravotní péče cizincům u nás v žádném případě nesmí ohrozit ani kvalitu, ani dostupnost zdravotní péče, není důvod se obávat," řekla pro ČTK. Neobává se ani invaze pacientů z dražších zemí, ani delšího čekání na operace v ČR. "Ve chvíli, kdy budou kapacity českých zařízení maximálně využity, nemůže dojít k tomu, že by měl cizinec přednost," dodala.

Nemocnice však k tomu, aby dávaly přednost našim pacientům, nic nenutí. Naopak mnohé nahrává tomu, aby cizí pacienty vítaly s otevřenou náručí. Jde hlavně o finance. Na cizí pacienty se nevztahují naše limity na léčbu. U českých pacientů nemocnice a lékaři předem vědí, kolik smějí předepsat léků a udělat zákroků za rok, aby jim je pojišťovna proplatila. Od toho se také odvíjí čekání na operace. To pro zahraniční pacienty neplatí.

"Pro nemocnice je výhodné přijímat zahraniční pacienty a nechat si zaplatit za výkon, než ošetřovat a operovat ty, které už buď mají zaplacené v paušálu, který od domácích pojišťoven dostávají, nebo jim je pojišťovna limituje," říká Ondřej Dostál, právník specializující se na zdravotnictví. Děje se to například na ortopediích.

Nová dohoda paradoxně oklešťuje práva, jaká měl pacient při léčbě v zahraničí dnes. Nynější stav je totiž díky řadě rozsudků evropského soudu velmi liberální. Poznali to pacienti, kteří už to zkusili.

Například lidé s roztroušenou sklerózou u nás kvůli limitům dlouho čekají na léky, ale v zahraničí je mají často hned. Už nyní ten, kdo se nemohl dostat k léčbě, mohl vyjet do zahraničí a nechat se léčit tam. A naše pojišťovna to podle evropského rozsudku musela uhradit.

S takovou by však mohly pojišťovny zkrachovat. V nových podmínkách, které mohou začít platit za dva roky, bude nutné, aby daly pojišťovny předem souhlas.

Nejasné je ještě to, kdo zajistí překlady chorobopisů a kdo bude odpovědný za celou léčbu. V Evropském parlamentu, kam nyní dokument míří, už čekají pozměňovací návrhy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video