Organizace, které mají boj proti alkoholu přímo v popisu práce, jsou zklamané.

Organizace, které mají boj proti alkoholu přímo v popisu práce, jsou zklamané. | foto: Profimedia.cz

EU odložila tvrdší boj s alkoholem

  • 25
Evropská komise chtěla vyhlásit tvrdý boj proti nadměrné konzumaci alkoholu typu "dnes večer se opiji". Důvod je zřejmý: téměř za čtvrtinu úmrtí mužů do pětadvaceti let v zemích EU může právě pití. Nakonec však z tažení proti přílišnému pití do značné míry sešlo.

Plány byly ambiciózní. Na lahvích s alkoholem, nejen tvrdým alkoholem, ale i s pivem a vínem, se měly objevit varovné nápisy podobné těm na cigaretách. "Každé napití může poničit mozek vašeho embrya" nebo "Pijáci umírají dříve".

Komise chtěla zavést licencované obchody s přesně danou otevírací dobou, jako je to ve Skandinávii, úplně zakázat reklamu a zvýšit daň z alkoholu. Jenže v dokumentu, který v úterý komise představila, nakonec mnoho z původních plánů nezbylo.

Návrh už neobsahuje povinná opatření, která by členské země měly zavést. Komise už nežádá zákaz reklamy, ale vyzývá k vytvoření kodexu alkoholové reklamy. Namísto varování na lahvích komise volá po "adekvátních informacích o rizicích pití alkoholu na místě prodeje, produktech a pracovištích."

Například v Dánsku, Francii, Německu, Irsku a Lucembursku už je varování na alkoholických nápojích oblíbených mezi mládeží. Tam, kde není ještě uzákoněn věkový limit osmnácti let, doporučuje komise limit zvýšit.

To je třeba případ Německa, kde i šestnáctiletí mohou pít pivo. "Komise se nezaměřuje proti střídmému pití," uvedl v úterý komisař pro zdraví Markos Kyprianou.

Jedni slaví, druzí ne
Pivovarnické a lihovarnické lobby tak mohou slavit úspěch. Když se pracovní dokumenty komise dostaly před časem na veřejnost, průmysl rozjel nevídanou protikampaň. Lobbisté začali obcházet a přesvědčovat lidi kolem komisaře pro zdraví Kyprianoua i spolupracovníky ostatních komisařů, kteří jsou známí odporem k přehnané regulaci či pocházejí z jižních krajů, kde se víno běžně pije i k obědu.

Například komisařka pro média Vivianne Redingová se nechala slyšet, že nepřipustí další zákazy v reklamě. Komisař Kyprianou se ocitl pod tak velkým tlakem, že musel ze svých plánů chtě nechtě slevit.

"Domníváme se, že by to měl být sám průmysl, který bude vychovávat a kampaně platit," říká Jan Veselý ze Svazu výrobců sladu a pěstitelů chmele. "Osvěta pomůže víc než administrativní zásahy, stačí vzpomenout, že nejvíce se v USA pilo za dob prohibice," soudí česká ministryně zemědělství Milena Vicenová.

Zklamané jsou však organizace, které mají boj proti alkoholu přímo v popisu práce. Připomínají, že 23 milionů Evropanů je na něm závislých. Alkoholismus stál EU podle průzkumů v roce 2003 125 miliard eur kvůli sníženému pracovnímu nasazení. Celkově pak v důsledku pití ročně zemře na dvě stě tisíc Evropanů, z toho deset tisíc na silnicích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video