Slovenská premiérka Iveta Radičová (vpravo) se setkala v Praze s předsedou vlády Petrem Nečasem

Slovenská premiérka Iveta Radičová (vpravo) se setkala v Praze s předsedou vlády Petrem Nečasem | foto: ČTK

EU musí trestat všechny rozpočtové hříšníky, shodli se Nečas s Radičovou

  • 19
Slovenská premiérka Iveta Radičová přijela na pracovní návštěvu České republiky. Se svým protějškem Petrem Nečasem mluvila hlavně o ozdravování veřejných financí a společném postupu na summitu EU. Sešla se také s prezidentem Václavem Klausem a šéfy Sněmovny a Senátu Miroslavou Němcovou a Přemyslem Sobotkou.

Nečas s Radičovou se setkali už v červenci v Bratislavě, kde hovořili o hospodaření státu, energetické bezpečnosti či regionální spolupráci. Nečas řekl, že Praha i Bratislava mají společný zájem na tom, aby pravidla týkající se rozpočtové odpovědnosti byla z hlediska evropských norem skutečně vymahatelná.

V tomto tématu pokračovali i na dopolední schůzce v Praze. Shodli se, že by EU měla změnit kritéria pro posuzování deficitu rozpočtů tak, aby byla objektivní.

PROGRAM NÁVŠTĚVY

Premiérka slovenské vlády Iveta Radičová se sešla v Praze také s exprezidentem Václavem Havlem a předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou.

Premiérka Slovenska Iveta Radičová s exprezidentem Václavem Havlem
"Shoda je v tom, že má být vytvořený systém sankcí pro země, které nedodržují pakt stability, a shoda je v tom, že jestli má být funkční, tak musí tento systém být automatický, a ne uplatňovaný případ od případu, protože by to mohlo vytvářet nerovné podmínky při vyhodnocování," uvedla slovenská premiérka na dopoledním brífinku.

Český premiér nicméně upozornil, že Slovensko a Česko se v některých detailech liší. "Naše stanoviska jsou logicky odlišná, protože oproti Slovensku nejsme členy eurozóny," vysvětlil Nečas.

Podle něj jsou ale vztahy s Bratislavou na dlouhodobě nadstandardní úrovni. "Pravidelně spolu komunikujeme, volali jsme si už před tím, než jsme se stali premiéry, řekl český předseda vlády.

Evropská komise přišla s návrhy na zpřísnění sankcí za porušení rozpočtových pravidel koncem září. Některé členské země EU se k nim však staví rezervovaně. Lídři členských zemí se tématem budou zabývat na říjnové Evropské radě.

V Lucemburku dnes jednají o sankcích za porušení unijních rozpočtových pravidel ministři financí a hospodářství zemí eurozóny.

Češi a Slováci jednali o společné obraně

Oba premiéři hovořili také o vojenských otázkách, jejich záměr je spolupracovat například na obraně vzdušného prostoru, v oblasti dopravního letectví nebo třeba vojenského školství. Podle Radičové by se armády obou zemí mohly vytvořit společný rámec financování.

"Shoda je v tom, abychom našli průsečíky takové možné spolupráce, která bude znamenat spolupůsobení navzájem a převzetí některých složek obrany do společného rámce společného financování," uvedla Radičová.

O podobě vzájemné spolupráce nyní jednají ministři obrany. Radičová však přiznala, že nejobtížnější bude dohodnout podmínky financování.

Výměnu zkušeností s reformami zajistí pracovní týmy

Slovenská premiérka vlády se setkala i s předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou. Jejich společným tématem byly vzájemné zkušenosti obou zemí z různých oblastí.

Podle Radičové by mohly k tomu účelu posloužit společné pracovní skupiny, Česko by tak získalo například slovenské poznatky z reforem i s jejich ověřením v praxi, a vyvarovalo by se zbytečných chyb.

Slovensko má naopak zájem o zkušenosti s českým záchranným integrovaným systémem, který hodlá zavádět a který v Česku funguje už řadu let. "Pomocí těchto skupin bychom mohli převzít pozitivní náměty, obě země by se vyvarovaly slepých cest v záležitostech, které už v jedné z nich byly zavedeny," podotkla Němcová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video