Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EU musí být k Bělorusku tvrdá, říká vůdce opozice Milinkevič

Doporučujeme   15:45
Čtrnáct dní po běloruských parlamentních volbách zavítal do Prahy vůdce tamější opozice Alexandr Milinkevič. Je hostem konference Fórum 2000. "V Bělorusku existuje skutečně seriózní hrozba ztráty nezávislosti a suverenity země," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz. V den, kdy Unie zmírnila sankce vůči Bělorusku, řekl, že by EU měla být k Minsku tvrdá.

Alexandr Milinkevič zavítal do Prahy na konferenci Fórum 2000. | foto: Profimedia.cz

Jak se díváte na současné "oteplování" vztahů Běloruska s Evropskou unií?
My podporujeme současnou snahu o dialog mezi Evropskou unií a režimem. Ale musí to být za velmi tvrdých a konkrétních podmínek pro režim a myslím, že právě Česká republika bude v čele Evropské unie schopná prosazovat politiku, která by znamenala hospodářskou podporu pro naši zemi, ale zároveň by vedla k demokratizaci Běloruska.

Změnil se v poslední době vztah Lukašenka k opozici? Jak v současnosti vypadají represe, které režim proti opozici používá?
Lukašenko sice letos propustil všechny politické vězně, ale to neznamená, že represe ustaly. Proti lidem, kteří se angažují v opozici, režim nejčastěji využívá hrozbu propouštění lidí z práce. Tato a další metody, které režim využívá, způsobily, že ve společnosti panuje obrovský strach.

. ALEXANDR MILINKEVIČ

Běloruský fyzik a opoziční politik Alexandr Milinkevič se do povědomí světové veřejnosti dostal v roce 2006. Poté, co na svou podporu nasbíral více než 100 tisíc podpisů, stal se oficiálním
prezidentským kandidátem jednotné demokratické opozice v Bělorusku. Kandidoval proti prezidentu Lukašenkovi.

V politice působí od počátku devadesátých let. Všech svých politických funkcí se ale vzdal v roce 1996. V tom samém roce si totiž Lukašenko ve zmanipulovaném referendu prodloužil mandát.
Jako jeden z vůdců běloruské opozice byl Milinkevič opakovaně zadržován a vězněn na základě různých obvinění. Vedle politických aktivit vyvíjí i bohatou vědeckou činnost v oboru kvantové elektroniky a laserové techniky.

Používal režim tyto metody i před parlamentními volbami?
Ano, fungovalo to tak, že si lidi, kteří podporovali opoziční kandidáty, pozval ředitel místního KGB, ředitel školy nebo podniku, kde pracují, a pohrozil jim, že v případě pokračování opoziční činnosti přijdou o práci. Jako jednu z represivních metod používal režim také prověrky daňového úřadu. 

Jak Lukašenkův režim vnímá většinová společnost?
V současné době je jeho popularita stále menší. Ten režim totiž není jen Lukašenko, ale také úředníci a aparátčíci, kteří nejsou voleni. Například místní starostové nebo představitelé toho, co by měla být samospráva, nemají vazbu na obyčejné lidi, ale jsou jmenováni shora. Tento styl není mezi lidmi populární. Lukašenko je samozřejmě velmi talentovaný populista, ale přesto se jeho vliv v poslední době zmenšuje, protože už nemá peníze na to, aby mohl lidi korumpovat různými sociálními dávkami, jak to činil v minulosti. Dnes je podle různých nezávislých průzkumů podpora režimu kolem 37 procent a ještě před dvěma lety to bylo kolem 60 procent. Ta podpora by byla ještě menší, kdyby lidé věděli a cítili, že existuje alternativa k současnému stavu.

Jakými způsoby se lidem snažíte sdělit, že alternativa existuje?
My jsme se samozřejmě během posledních voleb snažili ukázat, že taková alternativa existuje. Snažili jsme se lidem říct, že máme nějaký plán a víme, co chceme dělat. Je to pro nás ale obtížné, když nemáme přístup do sdělovacích prostředků. Obyčejní lidé se staví ke změnám stále stejně. Kladou si otázku: "Pokud nebude vládcem Lukašenko, tak kdo?" Je to tak i proto, že v běloruské televizi není nikdo jiný než on.

. O REGULÉRNOSTI VOLEB

"Celé běloruské volby jsou jeden velký podvod," řekl vůdce běloruské opozice Alexandr Milinkevič.

Česká republika již tradičně podporuje opozici v Bělorusku. Jak se ta podpora  projevovala při těchto volbách a co čekáte od českého předsednictví v Evropské unii?
Česko je skutečně, co se týká Běloruska, velmi aktivní. Existuje i český vládní program podpory občanských iniciativ v Bělorusku. Já jsem velice rád, že v období, které bude pro osud naší země klíčové, bude Česká republika předsedat EU, protože přeci jen Češi mají své zkušenosti a lépe rozumí té situaci, která v Bělorusku panuje.

Pozorovatelé OBSE o parlamentních volbách prohlásili, že zaostávaly za nároky, které organizace na demokratické volby má. Jak probíhají volební podvody?
Celé běloruské volby jsou jeden velký podvod. V místních volebních komisích, kde se hlasy počítají, nejsou žádní představitelé nezávislých struktur nebo opozice. Jsou tam jen představitelé výkonné moci. Už několik let to probíhá stejně. Oni předstírají, že něco počítají, a nakonec stejně do volebních protokolů napíšou ta čísla, která jim někdo nařídí shora. V posledních volbách to bylo podobné jako dříve. Naprostá většina pozorovatelů OBSE nemohla sledovat sčítání hlasů a drželi je někde daleko, aby volby nemohli monitorovat.

Do parlamentu se nedostal ani jediný kandidát opozice. Odborníci ale tvrdí, že by běloruská opozice nevyhrála, ani kdyby volby byly úplně demokratické. Kolik opozičních kandidátů by se podle vás v případě demokratických voleb dostalo do parlamentu?
Pokud by se jednalo o spravedlivé volby, tak by se podle nás do stodesetičlenného parlamentu mohlo dostat 48 kandidátů opozice. A to i za současných podmínek, kdy naši kandidáti neměli přístup do médií. V rámci volební kampaně jsme navrhovali, že by v televizi měly být v jednotlivých okrscích mezi jednotlivými kandidáty televizní debaty. To bylo odmítnuto a jediná možnost, jak se mohli prezentovat, byly předtočené pětiminutové spoty, na které se nikdo nedívá. Lidé si ale změny přejí. Kandidáti, kteří chtějí změnu, mají velkou podporu. Lidé se podepisovali pod archy, kde opoziční kandidáti sbírali podpisy. Zajímali se o to, jakým způsobem tu změnu chtějí provádět.

Alexandr Milinkevič při opoziční demonstraci v březnu 2007 v Minsku.Jak si vysvětlujete, že demonstrace po nynějších zmanipulovaných volbách byly daleko klidnější než po prezidentských volbách v roce 2006?
Má to velice jednoduchý důvod. Když jsem chodil po domech a bytech a sbíral podpisy za demokratické kandidáty, tak jsem často dostával otázku. "Proč to děláte, když víte, že u nás parlament nic neznamená a ve skutečnosti vládne prezident pomocí dekretů?" Lidé pak přistupovali k volbám apaticky a příliš je nezajímaly. My jsme věděli, že ten nezájem je takový, že lidé kvůli tomu protestovat nebudou.

Jaká nálada panuje v Bělorusku po ruské invazi do Gruzie? Nemá režim obavy, že by se něco podobného mohlo opakovat v případě Běloruska?
Přesně ten scénář jako v Gruzii se podle mého opakovat nebude, ale ruské záměry s naší zemí jsou naprosto stejné. Pro nás je naprosto zásadní, aby si lidé nemysleli a nedávali najevo, že by Ukrajina, Bělorusko a Gruzie mohly být jakousi zónou vlivu Ruska. Česko vždy mluvilo o tom, že Bělorusko je evropskou zemí a má plné právo vrátit se do evropské rodiny.

Z čeho máte v budoucnosti země největší obavy?
V Bělorusku existuje skutečně seriózní hrozba ztráty nezávislosti a suverenity země. To souvisí s tím, že je naše hospodářství zcela nereformované a země se stále více zadlužuje v Rusku, což může špatně dopadnout.

. SOUČASNÁ SITUACE V BĚLORUSKU

- Spojené státy a EU dlouhodobě obviňují režim prezidenta Alexandra Lukašenka z porušování základních lidských práv a uvalily na jeho zemi sankce.

- Lukašenko, který vládne zemi pevnou rukou od roku 1994, v poslední době dává najevo přání zlepšit vztahy se Západem. Motivuje ho k tomu mimo jiné hrozba dalšího zvýšení cen energií dodávaných dosud za mírnější ceny z Ruska.

- Lukašenko také vyhověl dlouhodobému nátlaku Západu, aby přestal pronásledovat opozici a propustil na svobodu politické vězně. Na svobodu se v srpnu dostala i jedna z hlavních postav opozice Aljaksandr Kozulin, který byl vězněn od roku 2006 za organizování protivládních demonstrací.

- Běloruské úřady také umožnily opozici účastnit se zářijových parlamentních voleb, i když žádný z jejích 70 kandidátů nezískal křeslo ve 110členném parlamentu.

- Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) volby nepovažuje za plně demokratické ani svobodné. Hlasování prý ale zaznamenalo určitý pokrok.

- Příznakem zlepšení vztahů mezi Minskem a Bruselem je to, že "sedmadvacítka" přijala šéfa běloruské diplomacie a dnes zrušila nařízení, které zakazuje běloruským politikům cestovat do zemí Unie. - přečtěte si Evropská unie zmírní sankce vůči Bělorusku

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...