EU má výhrady k elektrárnám

  • 4
Evropská unie poprvé kritizovala bezpečnost jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Zpráva skupiny pro jadernou bezpečnost o standardech jaderné bezpečnosti ve východní Evropě, která zatím nebyla oficiálně zveřejněna, poukazuje na dva nedostatky v Temelíně a jeden v Dukovanech. Komise především kritizuje, že v Temelíně leží příliš vedle sebe aniž jsou odděleny přepážkou dva typy potrubí na vodu a plyn, což nepovolují normy u nových elektráren v Německu.

Komise především kritizuje, že v Temelíně leží příliš vedle sebe aniž jsou odděleny přepážkou dva typy potrubí na vodu a plyn, což nepovolují normy u nových elektráren v Německu.

"Víme, co je obsahem části zprávy věnované České republice," řekl český velvyslanec při Evropské unii Libor Sečka. "Není to nic nového, o tom se diskutuje už rok," reagoval mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vratislav Fajman. Zopakoval už dřívější stanovisko úřadu, že Temelín splňuje podmínky na bezpečný provoz.

Například kritizované souběžné vedení potrubí na vodu a páru vyřešil provozovatel Temelína, společnost ČEZ, tak, že na trubky nechal namontovat takzvané omezovače švihnutí. "V případě roztržení potrubí omezovače zabrání případnému poškození dalších zařízení," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, podle něhož toto řešení připouštějí americké normy. "Nikdy to nebude podle německých norem," připustil Kříž.

"Podle našeho názoru jsou omezovače švihu v této etapě určitě dostatečným bezpečnostním opatřením," konstatoval rovněž mluvčí jaderného úřadu Fajman.
Další dvě výhrady nejsou podle zprávy Evropské komise tak závažné. První se týká tlakových ventilů v Temelíně - komise pochybuje o jejich spolehlivosti a požaduje jejich prověření.

Mluvčí ČEZ však tvrdí, že se tak už stalo. "Testy ukázaly, že jsou ventily v pořádku," řekl Kříž. Poslední výtka se týká Dukovan. Komise chce vědět, jak se zlepšil takzvaný barbotážní systém, což je součást bezpečnostního zařízení, které zabraňuje úniku radioaktivity do okolí elektrárny v případě velké havárie.

Mluvčí ČEZ uvedl, že tato otázka se v současnosti řeší na mezinárodní úrovni a výsledkem by měl být společný projekt pro jaderné elektrárny Dukovany v Česku, Mochovce na Slovensku a Paks v Maďarsku.

Dokumentem o východoevropských jaderných elektrárnách se má příští týden zabývat výbor pro rozšíření unie, který rozhodne, jak se doporučení expertů promítnou do jednání s uchazeči o vstup.

Zpráva podle rakouského ministra životního prostředí Wilhelma Molterera ukazuje, že unie zvyšuje nároky na bezpečnost jaderných zařízení ve východní Evropě.
"Dokázali jsme ve zprávě prosadit mnoho našich požadavků," prohlásil ministr Molterer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video