EU hrozí Česku zrušením výhod

  0:01
Čechům se může stát, že za rok sice budou v Evropské unii, ale nebudou moci využívat mnoha členských výhod. Česko totiž neplní závazky vůči unii tak, jak by mělo. Zemi hrozí, že ji postihnou bariéry pro vývoz potravin, že nebudeme moci pracovat v zemích EU a z unijního "penězovodu" nevyteče jediné euro.

Upozornil na to velvyslanec při EU Pavel Telička a konstatoval, že už zbývají jen tři měsíce. Pokud Česko své sliby nesplní, vyvodí z toho unie tvrdé důsledky.

"Zbývá málo času na odstranění problémů, - zhruba tak do poloviny října. Nedochází však k žádnému zásadnímu, markantnímu zlepšení. Žádná oblast není bezproblémová, v žádné nevidíme zlepšení," varuje Telička.

Problémy vidí EU především v neexistenci zákona o veřejných zakázkách, který by odpovídal jejím požadavkům. Varovala, že bez tohoto zákona nedá členským zemím ani euro. Neplnění veterinárních norem zase může bránit vývozu některých potravin.

Chybějící zákon o uznávání profesní kvalifikace nám pak může znemožnit práci v zemích, jako je Británie, Nizozemsko, Dánsko, Irsko či Švédsko. Teličkovo vystoupení je poslední v řadě upozornění na české nedostatky - činitelé Evropské komise na ně upozorňují už od května.

Největší neklid Bruselu vzbuzuje finanční dohled v Česku. Stále totiž chybí zastřešovací orgán, který by zajistil nezávislost tohoto dohledu na politickém tlaku. Nejde o žádnou maličkost. Nedostatky u finančního dohledu mohou mít týž dopad jako nepřijetí nového, skutečně evropského zákona o veřejných zakázkách.

Unie varovala, že bez tohoto zákona nedá žádné nové zemi ze svých zdrojů ani euro. Brusel ostře kritizuje nynější zákon, který umožňuje českým státním orgánům zvýhodňovat při přidělování zakázek domácí podniky.

Obává se také, že nátlakové skupiny v Česku znemožní odstranění zvýhodňovací klauzule až do okamžiku vstupu. "Bylo by to politováníhodné a krátkozraké," uvedl zdroj komise.

Pak by totiž nebylo možné začít už od 1. ledna 2004 se schvalováním projektů, na nichž se bude unie finančně podílet. Pokud Česko zavede nový zákon až v dubnu 2004, "byly by tak ztraceny čtyři měsíce".

Ve veterinární oblasti - na rozdíl od veřejných zakázek - už zákon existuje. Unie však čeká, jak bude naplněn. "Řada závodů plnění nezvládá. Doufám, že jsou velmi dobře informovány o důsledcích. Když nebudou kompatibilní (s legislativou unie), musí být všechny zavřeny," tvrdí Telička.

To podle některých odhadů hrozí třeba třetině mlékáren v Česku. Právě tady však bude záležet na uvážlivosti českých státních orgánů. V unii existuje řada potravinářských podniků, které unijní normy neplní. Jako příklad bývají uváděna jatka v bruselském Anderlechtu.

Pro tyto firmy platí, že smějí zásobovat jen své přímé okolí, nikoli trh EU. Ale je v tom velké riziko - dokud tyto firmy působí, mohou se jejich výrobky na trh unie vždy dostat. Pak hrozí postih pro celé příslušné odvětví v dané zemi.

Praha má problém s tím, že jen málo českých firem žádalo o výjimky z pravidel EU. Bezpečnost potravin je však v EU citlivou věcí, a tak české orgány nemohou být příliš "měkké". Odklady a problémy při schvalování či zavádění zákonů se mohou přímo dotknout nejen firem, ale i běžných lidí - aspoň těch, kteří chtějí už od 1. května 2004 legálně hledat práci v části zemí EU.

Británie, Nizozemsko, Dánsko, Irsko či Švédsko již prohlásily, že Češi i další budou moci volně hledat práci na jejich území už od chvíle vstupu do unie. Ale pokud Praha nepřijme zákony o uznávání profesních kvalifikací, jež umožní občanům EU volně hledat práci v Česku, "můžeme zapomenout, že naši lidé začnou pracovat tam, kde jsme se dohodli na volném pohybu pracovní síly od 1. května příštího roku".

Aby si unie při zpracování zprávy o české připravenosti skutečně odškrtla "splněno", musí nové zákony platit. "Nestačí, že vláda navrhne zákon, pokud ho parlament zamítne nebo výrazně pozmění," tvrdí velvyslanec.

To není sekýrování ze strany evropských úředníků. Podle Teličky je komise na stav příprav u příštích členů "průběžně dotazována ze strany členských států".
Češi nejsou jediní z příštích členů, kdo má problémy, a nejsou ani nejhorší.

Ale to sotva pomůže těm, kteří chtějí od 1. května 2004 hledat práci v Anglii nebo volně vyvážet své salámy a jogurty do celé EU. V listopadu předloží Evropská komise monitorovací zprávu. V ní vypíchne slabiny uchazečů a podle toho navrhne použití "ochranných opatření" ode dne vstupu.

Autoři:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...