Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | foto: AP

Západ buduje světová kasárna a Ukrajina nás vydírá, rozohnil se Putin

  • 1325
Ruský prezident Vladimir Putin v projevu před ruskými diplomaty ostře zaútočil na Kyjev, který obvinil z vydírání Ruska kvůli ceně za ruský zemní plyn. Ukrajinu, kterou zmítá vnitropolitická krize, přirovnal k Iráku, Libyi a Sýrii. Prohlásil také, že Rusko bude nadále chránit práva Rusů v zahraničí.

Nynější dění na Ukrajině podle Putina představuje vyvrcholení negativních tendencí ve světových záležitostech, které se po léta kumulovaly. Jde prý o plod politiky zadržování, zaměřené proti Rusku.

"Chci, aby všichni pochopili, že naše země bude nadále energicky chránit práva Rusů, našich krajanů v cizině, a to s využitím celého arzenálu stávajících prostředků: od politických a ekonomických až po humanitární operace, s nimiž počítá mezinárodní právo, až po právo na sebeobranu," řekl Putin v té části vystoupení, kterou vysílala ruská televize. Další část schůzky byla neveřejná.

Putin dal také najevo, že nového ukrajinského prezidenta považuje za odpovědného za pokračování bojů ukrajinských vládních jednotek s proruskými povstalci na východě Ukrajiny. Petro Porošenko se totiž podle Putina nenechal přesvědčit, aby se vydal cestou mírových jednání, ale rozhodl se v pondělí neprodloužit příměří a vydal rozkaz k obnovení bojových operací.

Západ intrikuje proti stavbě našeho ropovodu, řekl Putin

Západ by podle ruského prezidenta měl přestat vnucovat jiným zemím své principy a pravidla. "Doufám, že pragmatismus nakonec zvítězí a Západ se zbaví ambicí a snah vybudovat světová kasárna, ve kterých by všechny srovnal do jedné latě, nařídil jednotná pravidla chování a života společnosti," řekl Putin a západní sankce namířené proti Rusku označil za vydírání. "Doufám, že Západ začne budovat vztahy na základě rovnoprávnosti, vzájemného respektování zájmů," dodal.

Šéf Kremlu kritizoval také údajný nátlak USA na Francii, aby odstoupila od prodeje válečných lodí třídy Mistral Rusku. Putin rovněž hovořil o údajných ideologických intrikách namířených proti výstavbě nového ruského plynovodu South Stream do jižní a západní Evropy, který se má vyhnout Ukrajině. Přes veškeré potíže a překážky je prý Rusko odhodláno tento projekt uskutečnit.

Ruský prezident pochválil Čínu za diplomatickou spolupráci na mezinárodní scéně. Čínsko-ruské přátelství prý není proti nikomu zaměřeno, ale jeví se příkladem pro 21. století.

Putin ve svém projevu horoval pro respektování a jednotný výklad mezinárodního práva, současně však obhajoval ruskou březnovou anexi Krymu. Moskva podle něj neměla právo nechat obyvatele Krymu a ruskou námořní základnu v Sevastopolu na pospas řádění ukrajinských nacionalistů, kteří se podle něj dostali k moci v Kyjevě. "Nemohli jsme připustit, aby se výrazně omezil náš přístup k Černému moři, aby na krymskou zem přišla vojska NATO a aby se kardinálně změnil poměr sil," prohlásil ruský prezident.

Takhle po připojení Krymu vítali Putina v ruském parlamentu:

18. března 2014

EU hned teď nové sankce proti Rusku nezavede

V úterý také v Bruselu jednaly vlády zemí Evropské unie, které rozhodly, že ještě nejsou připraveny okamžitě zavést nové sankce proti Rusku za krizi na Ukrajině, kde po pondělním vypršení příměří vypukly nové boje mezi vládními silami a proruskými povstalci (více čtěte zde).

Dopad sankcí

Dosavadní západní sankce proti Rusku za jeho přístup k ukrajinské krizi negativně ovlivnily příliv investic do země a vedly k zastavení jejího ekonomického růstu. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF). Varoval, že pokračování  sankcí by mohlo přimět Moskvu k dobrovolné ekonomické izolaci od světa. MMF ponechal odhad letošního růstu HDP Ruska beze změny na 0,2 procenta, upozornil ale, že skutečný výsledek může být horší. Ruské ministerstvo hospodářství zatím odhaduje, že ekonomika tento rok zpomalí růst na 0,5 procenta až jedno procento.

"Rozhodli se (velvyslanci), že budou sledovat situaci. Její obrázek je smíšený. Mezitím se zintenzivní přípravy na zavedení sankcí," řekl Reuters nejmenovaný diplomat. Jeho slova potvrdili i dva další diplomaté. Velvyslanci unijních zemí by se měli znovu sejít zřejmě až příští pondělí.

Mezinárodní měnový fond v souvislosti se současnými sankcemi proti Rusku uvedl, že podkopaly příliv investic a vedly k zastavení ekonomického růstu země.

Unie opakovaně naléhá na Rusko, aby na východě Ukrajiny, v značné míře ovládnutém proruskými povstalci, využilo svůj vliv a přispělo k uklidnění krize. Páteční summit EU varoval Moskvu před novými sankcemi, pokud mírové plány nepovedou k výsledkům. V závěrech summitu jsou čtyři konkrétní body, například propuštění všech rukojmí či kontroly rusko-ukrajinských hranice, včetně předání trojice hraničních přechodů ukrajinským úřadům. Splněny měly být do pondělí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue