Italské námořnictvo zachránilo ve Středozemním moři desítky migrantů a odvezlo...

Italské námořnictvo zachránilo ve Středozemním moři desítky migrantů a odvezlo je na Sicílii (7. května 2016) | foto: Reuters

Evropa bádá, jak vracet migranty do Afriky. Otestuje si to na Tunisku

  • 675
Aby se zastavil proud migrantů z Afriky, chce Evropská unie uzavřít se severoafrickými státy podobný model smlouvy jako s Tureckem. Zkušebním modelem řešení má být Tunisko. Za zpětné přijímaní migrantů získá od Unie snazší vízový režim a ještě vyšší ekonomickou pomoc.

Akce unijního loďstva u severoafrických břehů pomáhají zachraňovat životy migrantů, kteří by bez pomoci utonuli. Jinak však lodě EU fungují spíše jako bezplatné a vcelku spolehlivé taxíky do Itálie a dál do Evropy.

K tomu, aby se to změnilo a aby bylo možné i mořskou hranici EU u severoafrických břehů skutečně chránit, je třeba získat možnost vracet migranty zpět na africké pobřeží. Tedy nikoliv je jako dosud v mezinárodních vodách pouze zachraňovat, což je podle platného celosvětového námořního práva dokonce povinností, a pak je přemisťovat na unijní území.

Arabská demokracie

Desetimilionové Tunisko si jako jediná země, která prošla "arabským jarem", udrželo demokracii. Islamistické atentáty v minulých letech těžce poškodily tamní turistiku.
EU pomáhá Tunisku finančně i otevřením unijního trhu, především pro tuniský olivový olej.

V unijních zemích, především v Itálii, jsou tito migranti registrováni, zažádají o azyl a pak ho buď dostanou, nebo se ztratí, stejně jako miliony dalších migrantů, kteří v zemích Unie pobývají nelegálně. Část se také pokouší dostat do zemí, kde mají větší naději na azyl či kde se jim bude snadněji žít jako ilegálním přistěhovalcům.

V současnosti má mezi migranty nejlepší „pověst“ Německo. Ani tato země však už prakticky lidem ze severní Afriky azyly neuděluje, s vyhošťováním odmítnutých migrantů je to však daleko horší.

Se snižujícími se teplotami moře a horšícím se počasím letošní sezona migrace z Afriky končí. Unijní státy si však podle serveru Politico nemohou rozhodně vybrat oddechový čas, naopak mají několik málo měsíců na to, aby udělaly další rozhodné systémové kroky k funkčnímu řešení nutnému především kvůli úlevě pro Itálii, jež je migrací nejzasaženější.

EU nabízí ulehčení vízového režimu

Unie si v tomto ohledu nejvíce slibuje od Tuniska, jediné severoafrické země, kde se „povedla“ demokratická změna po arabském jaru. S demokratickou tuniskou vládou, která je už nyní příjemcem rozsáhlé unijní pomoci a také úlev pro tuniský export do EU, zahájil Brusel rozhovory o readmisní dohodě.

Smlouva, která by zajistila zpětné přijímání migrantů z Tuniska, bude podle serveru Politico „oslazena“ ulehčením vízového režimu pro tuniské občany a nejen pokračováním, ale i navýšením ekonomické pomoci z EU.

„Tunisko se může stát první zemí severní Afriky, která by mohla získat ambiciózní dohodu o zjednodušení vízového styku,“ uvádí Dimitris Avramopoulos, unijní komisař pro migraci. „Uzavření dohody o zpětném přijímání osob pomůže odvrátit riziko nelegálního přistěhovalectví z Tuniska a zvládat jeho důsledky,“ uvedl Avramopoulos.

Dohody podobné té, jež se nyní projednává s Tuniskem, chce Evropská unie co nejdříve uzavřít také s Marokem, Alžírskem nebo s Egyptem. Ze všech těchto zemí přicházejí do Unie žadatelé o azyl, byť v různé míře. A to především cestou přes Libyi. Letos jich především do Itálie takto proniklo téměř dvě stě tisíc.

Mezi unijními státy sílí hlasy, že ideální by byla možnost okamžitě vracet migranty do detenčních zařízení v severní Africe, kde by čekali na výsledky svých azylových řízení. Zda takovou možnost připustí v rámci dohody s Unií Tunisko, to zatím jasné není.

Loď se zachráněnými uprchlíky připolouvá do italské Messiny (říjen 2016):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue