EU chce zakázat tabákovou reklamu

  • 1
Tabákové reklamě zvoní hrana. Evropská unie chce už záhy uzavřít poslední cesty k ovlivňování lidí tabákovými koncerny. Proto chystá zákaz reklam v tisku i na internetu. Znemožní také sponzorování sportovních a jiných událostí výrobci cigaret. Její zákaz zřejmě nabude platnosti v době českého vstupu do unie, a měl by tedy od počátku platit i pro Českou republiku.

"Musíme chránit svou mládež," obhajuje tento krok evropský komisař pro ochranu spotřebitele David Byrne. Čtyři z každých pěti nových kuřáků jsou totiž mladší než osmnáct let. A navíc roste počet kuřaček.

Byrnův úřad proto chystá rozsáhlý útok proti kouření v unii. Zákaz reklamy a sponzorování je klíčovou částí této protikuřácké ofenzivy. "Návrh příslušné směrnice bude předložen brzy - příští týden nebo týden poté," uvedla komisařova mluvčí Beata Gminderová. Unie tak naváže na tvrdé zostření protikuřáckých varování, které schválila minulý týden.

KOMENTÁŘ MFD

Cigarety z plakátu

Byrne chce více než jen zákazy: navrhuje zrušit podpory pro pěstování špatného evropského tabáku a své tažení chce posílit ještě velmi výrazným zvýšením daní na cigarety.

Miliardová podpora pro evropské pěstitele je jedním z hlavních morálních argumentů tabákových výrobců proti Bruselu. Minulé úterý se Evropská komise shodla na zrušení této podpory "k brzkému datu".

Jestliže Evropská komise směrnici prosadí, bude se jí muset nejpozději od vstupu do unie přizpůsobit i Česká republika. O zákazu tabákové reklamy se přitom v Česku již jednou mluvilo - ministerstvo průmyslu a obchodu tento zákaz zahrnulo loni do novely zákona o regulaci reklamy. Parlament novelu zamítl kvůli tomu, že zaváděla zákaz dříve než v unii. Ministerstvo od té doby stále pracuje na nové podobě novely.

"Parlament nechce reklamu zakazovat dříve, než je nutné. Tentokrát se asi bude navrhovat, aby zákaz platil co nejpozději, tedy až po našem vstupu," uvedl zdroj z ministerstva průmyslu, který nechtěl být jmenován.

Strategii odložit nepříjemnosti spojené se směrnicemi EU na co nejpozdější dobu chce česká strana uplatnit i u spotřebních daní na cigarety. Okamžité převzetí současné minimální daně platné v EU by znamenalo zdražení kuřiva až na 70 korun za krabičku, proto čeští vyjednavači chtějí pro zavedení vyšších daní odklad.

"Tak výrazné zdražení by leda podpořilo pašování cigaret," uvedl daňový expert ministerstva financí Ladislav Minčič. Evropského komisaře Byrna inspirují ke zvýšení daní zkušenosti jeho rodného Irska a sousední Británie, kde už dnes stojí balíček cigaret 250 korun.

"Máme jasné údaje o tom, že spotřeba tabáku závisí na ceně. Proto platí: čím vyšší zdanění, tím lépe," argumentoval komisař. To vše naráží na prudký odpor výrobců i reklamních agentur. Ti si dokážou spočítat, že hned po tabáku je "na ráně" zákaz výnosných reklam na alkohol.

A tak, i když tabáková reklama v denním tisku EU vynáší v přepočtu asi jen dvě miliardy korun ročně, odpor proti jejímu zákazu je velký. Snad ještě větší odpor vyvolává zákaz sponzorování - to je dnes jediná cesta, jak dostat tabákové reklamy do televize. Jinak je podle Gminderové televizní (a rozhlasová) propagace cigaret už dvanáct let zakázána.

V rozhovoru pro německý tisk Byrne neskrýval svůj zájem o úplný zákaz cigaret. Musel však s lítostí připustit, že "k tomu unie nemá pravomoci". Když to nejde, musí se EU podle něj aspoň přiblížit USA. Tam klesl podíl kuřáků na pouhou pětinu obyvatel. V unii dnes kouří více než třetina lidí, podobně je na tom podle sociologických průzkumů i Česká republika.

Minulý rok překazil Evropský soudní dvůr první pokus o zákaz reklam. Ale rozsudek podle Gminderové jasně definoval prostor, v němž může unie svá omezení prosazovat. Podle ní většina států jeho snahy podporuje. Zákazy reklam platí už v Itálii, Francii, Británii, Irsku, Belgii a skandinávských zemích. Na odpor se staví jen Německo, podle kterého je zásah proti reklamám na cigarety věcí národních vlád.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video