EU chce stanout v čele boje proti globálnímu oteplování

Praha - Příští týden bude v marockém městě Marakeš zahájeno další kolo jednání o skleníkovém efektu a snižování skleníkových plynů v atmosféře. Jednání navážou na červnové setkání politiků v Bonnu, kde došlo na poslední chvíli k dohodě o limitech pro emise skleníkových plynů. Cílem schůzky odborníků a politiků v Marakeši bude převést závazky z Bonnu do právně závazného textu.

Evropská unie, jejíž delegaci povede na konferenci předsedající Belgie, by ráda aspirovala na vůdčí roli v boji proti globálnímu oteplování. Evropská komise na svém úterním jednání učinila několik kroků k zintenzivnění příprav na omezení emisí skleníkových plynů. Především vyzvala členské státy unie, aby neprodleně ratifikovaly závazky definované v Kjótském protokolu. EU se v nich zavázala ke snížení emisí oxidů uhlíku o osm procent v období 2008 – 2012 ve srovnání se stavem k roku 1990. Dosud tyto dohody ratifikovala pouze Francie, Dánsko a Nizozemí.

Evropská komise rovněž přijala návrh směrnice o obchodování s emisemi. Jejím základem je myšlenka, že každý znečišťovatel ovzduší v EU, tedy minimálně každý průmyslový podnik, obdrží emisní limit, při jehož překročení bude nucen zaplatit vysoké pokuty. Těm se však bude moci vyhnout tím, že koupí od jiného podniku, jehož produkce nedosahuje emisního limitu, jeho povolený objem znečištění. Na tomto principu vydělají jak prodávající, který méně poškodí životní prostředí a ještě a tom vydělá, tak kupující, který zaplatí za nákup práva výrazně méně než by musel zaplatit na pokutách.

Konečně poslední oblastí týkající se skleníkových plynů, kterou se Komise na svém jednání zabývala, byly návrhy opatření mající za cíl omezit tvorbu oxidů uhlíku a spalování fosilních paliv. Tento balík opatření zahrnuje například návrh směrnice o kombinovaném vytápění, o podpoře bioenergie v dopravě nebo o energetické hospodárnosti.


Video